home

Introduction
News
Riders
Events
Links
Quick links

www.ost.lu

www.comat.lu

Dossier Sponsoring

STATISTICS

In Deutscher Sprache STATISTIKEN
in deutscher Sprache
en Français STATISTIQUES
en Français


THE RACES OF THE ACC CONTERN:
podium places by rider

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z



Name Place Race Category Year

ACKERMANN Sylvère (SUI) 3 GP OST-FENSTER ELITES / U23 2006
ADAMS Joeri (BEL) 1 GP de la Commune de CONTERN (cyclo-cross) ELITES / U23 2011
ADEL Filip (CZE) 2 GP de la Commune de CONTERN (cyclo-cross) ELITES / U23 2013
ADEL Pavel (CZE) 1 GP COMAT (cyclo-cross) DEBUTANTS 1999
1 GP COMAT (cyclo-cross) JUNIORS 2000
AERNOUTS Jim (BEL) 1 GP de la Commune de CONTERN (cyclo-cross) ELITES / U23 2012
AERTS Thijs (BEL) 1 GP COMAT (cyclo-cross) JUNIORS 2012
AGERGAARD Jesper (DEN) 1 GP FRANÇOIS FABER ELITES / U23 2001
ALDAG Rolf (GER) 1 GP FRANÇOIS FABER (2° étape) AMATEURS 1990
ALKEN Laurent (BEL) 1 GP de la Commune de MANTERNACH JUNIORS 1994
AMPLER Uwe (DDR) 2 GP OST-FENSTER AMATEURS 1989
ANDERSEN Kim (DEN) 1 Championnats régionaux du Centre JUN / AMAT 1979
1 GP ADIDAS (cyclo-cross) AM / PROS 1984
1 GP A.G.F. (cyclo-cross) AM / PROS 1990
2 GP SCREEN-CENTER (cyclo-cross) AM / PROS 1981
3 GP SCREEN-CENTER (cyclo-cross) AM / PROS 1983
3 GP CHARLY GAUL PROS 1989
ANDREOLI Genseric (FRA) 3 LA 22ème CHARLY GAUL A CYCLOSPORTIVE 2011
ANDRIOLO Fabien 1 GP Supporterclub KIM KIRCHEN (cyclo-cross) BENJAMIN 1 2007
ANGEL Dorian 2 GALA Tour de France BAMBI 3 2005
ANSEMS Rinus 2 LA 8ème CHARLY GAUL CYCLOSPORTIVE 1997
ANSION Gérard (BEL) 2 GP COMAT (cyclo-cross) DEBUTANTS 1989
2 GP COMAT (cyclo-cross) JUNIORS 1990
ARNOULD Dominique (FRA) 3 GP OST-FENSTER (cyclo-cross) ELITES / U23 2002
AUS Lauri (EST) 1 GP FRANÇOIS FABER (2° étape) AMATEURS 1993
AUSBUHER Kamil (CZE) 1 GP de la Commune de CONTERN (cyclo-cross) ELITES / U23 2009
3 GP de la Commune NIEDERANVEN (cyclo-cross) ELITES / U23 2008
BACHMANN Hans (SUI) 2 Championnats du monde des Boulangers EP SPECIALE 2014
BAECKER Philipp (LUX) 2 GALA Tour de France BAMBI 1 2007
2 LA 18ème CHARLY GAUL BAMBI 1 2007
3 GALA Tour de France BAMBI 3 2009
3 GALA Tour de France BENJAMIN 1 2010
BAKER Gary (NED) 3 GP FRANÇOIS FABER (3° étape) AMATEURS 1986
BALLAN Alessandro (ITA) 2 GALA Tour de France ELITES / U23 2009
BAMBULA Ondrej (CZE) 2 GP de la Commune de CONTERN (cyclo-cross) ELITES / U23 2009
BARANOWSKI Dariusz (POL) 1 GP FRANÇOIS FABER ELITES / U23 1996
BARBARINO Gilles 2 LA 4ème CHARLY GAUL CYCLOSPORTIVE 1993
BARGHOLT Daniela (GER) 2 LA 14ème CHARLY GAUL A CYCLOSP DAMES 2003
3 LA 18ème CHARLY GAUL A CYCLOSP DAMES 2007
BARRAS Grégory (BEL) 1 GP Boucherie EMO JUNIORS 1994
BARTH Thomas (DDR) 1 GP OST-FENSTER AMATEURS 1989
BARTHELS Cyril (LUX) 1 Championnats régionaux du Centre DEBUTANTS 1988
1 GP COMAT (cyclo-cross) JUNIORS 1989
1 GP COMAT (cyclo-cross) AM / VET 1990
2 GP COMAT (cyclo-cross) DEBUTANTS 1987
3 GP COMAT (cyclo-cross) JUNIORS 1988
3 GP de la FORTERESSE JUNIORS 1989
BARTHOLOMEY Patrick (LUX) 3 Championnats de Luxembourg cyclo-cross DEBUTANTS 1997
BASSO Ivan (ITA) 1 GALA Tour de France CRIT ELITES/U23 2005
BASTIAN Marc (LUX) 3 GP COMAT (cyclo-cross) JUNIORS 1998
BASTIAN Mireille (LUX) 2 LA 14ème CHARLY GAUL B CYCLOSP DAMES 2003
BAUSBACHER Heinz (GER) 1 Trophée William SCHEEREN AMATEURS 1980
BAUSCH Gusty (LUX) 1 GP OST-FENSTER ELITES / U23 2007
2 GP COMAT (cyclo-cross) JUNIORS 1997
2 GP COMAT (cyclo-cross) JUNIORS 1998
2 Championnats de Luxembourg cyclo-cross ELITES 2008
3 Championnats régionaux du Centre ELITES / JUN 1999
BAUSCH Joseph (LUX) 2 GP COMAT (cyclo-cross) DEBUTANTS 1994
BAUSCH Pele (LUX) 3 Trophée Men BRUCH (cyclo-cross) DEBUTANTS 1993
BAY Thomas (DEN) 1 GP FRANÇOIS FABER (4° étape) AMATEURS 1990
BECKAERT Yentl (BEL) 2 GP COMAT (cyclo-cross) JUNIORS / MAS 2015
BECKE Daniel (GER) 3 GALA Tour de France CLM ELITES/U23 2004
BECKER Max (LUX) 1 GP Félix GIORGETTI (cyclo-cross) DEBUTANTS 1992
1 GP Boulangerie BARTHOLMÉ (cyclo-cross) DEB / DAMES 1993
1 Trophée Men BRUCH (cyclo-cross) DEBUTANTS 1993
1 GALA Tour de France EP SPECIALE 2009
2 LA 3ème CHARLY GAUL B CYCLOSPORTIVE 1992
3 GP Boucherie EMO JUNIORS 1994
3 GP COMAT (cyclo-cross) JUNIORS 1995
3 Championnats de Luxembourg cyclo-cross ELITES / U23 1997
3 GALA Tour de France ELITES / U23 2002
BECKER Norbert (GER) 2 GP SIMONS PLAZA ELITES / JUN 1999
BECKER Peter (GER) 1 GP du Camping ROMANTIQUE (cyclo-cross) AM / PROS 1981
BECKER Stacy (LUX) 2 GP Supporterclub KIM KIRCHEN BAMBI 1 2006
BECKERS Bruno (BEL) 1 LA 18ème CHARLY GAUL B CYCLOSPORTIVE 2007
3 LA 19ème CHARLY GAUL B CYCLOSPORTIVE 2008
BECKIUS Sven (LUX) 3 GALA Tour de France BAMBI 2 2010
BEELEN Jessy (BEL) 3 LA 25ème CHARLY GAUL B CYCLOSP DAMES 2014
BEISSEL Gilles (LUX) 2 GP OST-FENSTER BAMBI 3 2009
BELOHVOSCIKS Raivis (LTU) 3 GP FRANÇOIS FABER AMATEURS 1995
BEMTGEN Tim (LUX) 1 GP Supporterclub KIM KIRCHEN BAMBI 1 2006
2 GP Supporterclub KIM KIRCHEN (cyclo-cross) BAMBI 2 2007
BENTNER Pol (LUX) 1 GP MUSELBIKES EP SPECIALE 2014
BERDEN Ben (BEL) 3 GP de la Commune de CONTERN (cyclo-cross) ELITES / U23 2008
BERNARD Danielle (LUX) 1 LA 14ème CHARLY GAUL B CYCLOSP DAMES 2003
BERNARD Gael (FRA) 1 GP COMAT (cyclo-cross) DEBUTANTS 2002
BERNER Ralph (GER) 2 GP A.G.F. (cyclo-cross) AM / PROS 1989
2 GP A.G.F. (cyclo-cross) AM / PROS 1990
BERNER Timo (GER) 2 GP A.G.F. (cyclo-cross) AM / PROS 1990
BERNS Thomas (LUX) 1 GP COMAT (cyclo-cross) DEB / DAMES 2008
3 GP COMAT (cyclo-cross) DEBUTANTS 2008
BERTACCO Daniel (LUX) 1 GP Boucherie Claude BAUMERT DEBUTANTS 1985
BERTRAM David (GER) 3 GP COMAT (cyclo-cross) JUNIORS 2002
BETTEL Daniel (LUX) 3 GP Boulangerie BARTHOLMÉ (cyclo-cross) CADETS 1993
BETTEL Edmond (LUX) 2 GP COMAT (cyclo-cross) VETERANS 1991
BICKEL Georg (GER) 1 GP FRANÇOIS FABER (1° étape) AMATEURS 1989
BIDINGER Guy (LUX) 2 GP Peinture ROGER BRAUN SCOLAIRES 2 1976
2 GP Peinture ROGER BRAUN SCOLAIRES 3 1977
BIESMEIJER Jimme (NED) 3 GP FRANÇOIS FABER ELITES / U23 1997
BINSFELD Nico (LUX) 1 GP Peinture ROGER BRAUN SCOLAIRES 3 1976
2 1er GP AUTO-ECOLE MIKE JUNIORS 1982
3 GP Peinture ROGER BRAUN SCOLAIRES 4 1977
BINTZ Daniel (LUX) 2 GP FRANÇOIS FABER ELITES / U23 2004
BIRKENFELD René (GER) 3 GP de la Commune NIEDERANVEN (cyclo-cross) ELITES / U23 2007
BIRRER Andreas (SUI) 2 Championnats du monde des Boulangers EP SPECIALE 2006
BITTINGER René (FRA) 2 GP des Artisans MANTERNACH AMATEURS 1988
BLANCHY Michel (BEL) 1 LA 26ème CHARLY GAUL B CYCLOSPORTIVE 2015
BLÖSCH Daniel (SUI) 3 GP FRANÇOIS FABER (2° étape) AMATEURS 1983
3 GP FRANÇOIS FABER (Classement final) AMATEURS 1983
BLUM Beat (SUI) 3 GP Félix GIORGETTI (cyclo-cross) JUNIORS 1992
BLUM Patrick (SUI) 2 GP Félix GIORGETTI (cyclo-cross) JUNIORS 1992
BOCK Kunibert (GER) 3 GP du Camping ROMANTIQUE (cyclo-cross) AM / PROS 1981
BOER Marianne (NED) 3 LA 14ème CHARLY GAUL A CYCLOSP DAMES 2003
BOERMANS Sylvie (NED) 1 LA 26ème CHARLY GAUL A CYCLOSP DAMES 2015
2 LA 25ème CHARLY GAUL A CYCLOSP DAMES 2014
BOEZEWINKEL Erik (NED) 3 GP Assurances PAUL DUNKEL (cyclo-cross) ELITES / U23 1996
BÖLTS Hartmut (GER) 1 GP FRANÇOIS FABER (1° étape) AMATEURS 1986
2 GP de la Commune de CONTERN JUN / AMAT 1980
2 GP FRANÇOIS FABER (Classement final) AMATEURS 1986
BÖLTS Udo (GER) 2 GALA Tour de France ELITES / U23 1997
BONIFACI Roger (LUX) 2 GP Boucherie Claude BAUMERT DEBUTANTS 1985
BOOGERD Michel (NED) 2 GP FRANÇOIS FABER (2° étape) AMATEURS 1991
BOOS Barbara (GER) 3 LA 19ème CHARLY GAUL B CYCLOSP DAMES 2008
BORCY Quentin (BEL) 2 GP FRANÇOIS FABER JUNIORS / U23 2011
BOROS Michael (CZE) 1 GP COMAT (cyclo-cross) JUNIORS 2009
BOSSELER Sven (LUX) 3 Championnats régionaux du Centre CADETS 1999
BOURGMEYER Charly (LUX) 2 Championnats régionaux du Centre JUN / AMAT 1983
3 Championnats régionaux du Centre JUN / AMAT 1979
BOURGRAFF Jeff (LUX) 1 LA 19ème CHARLY GAUL B CYCLOSPORTIVE 2008
BOZETTI Stanley (LUX) 3 LA 12ème CHARLY GAUL CYCLOSPORTIVE 2001
BRAUN Christophe (LUX) 1 GP OST-FENSTER JUNIORS 2012
BRAUN Luc (LUX) 2 GALA Tour de France BENJAMIN 1 2010
BREU Beat (SUI) 1 GP Félix GIORGETTI (cyclo-cross) AM / PROS 1991
2 GP Assurances PAUL DUNKEL (cyclo-cross) AM / PROS 1992
BREYNE Mariska (BEL) 1 LA 21ème CHARLY GAUL A CYCLOSP DAMES 2010
BRINK Patrick (NED) 2 GP COMAT (cyclo-cross) JUNIORS 1991
BRINKMANN Frank 1 LA 10ème CHARLY GAUL CYCLOSPORTIVE 1999
BROADBENT David (GBR) 3 GP Garage Eugène BESTGEN JUN / AMAT 1981
BROUWERS Wil (NED) 1 GP SCREEN-CENTER (cyclo-cross) AM / PROS 1981
BUECHLER Elena (GER) 2 LA 26ème CHARLY GAUL A CYCLOSP DAMES 2015
BUELENS Johan (BEL) 1 GP OST-FENSTER AMATEURS 1993
BUIJK Jacky (LUX) 3 Championnats de Luxembourg sur route MINIMES 2003
BUISMAN Victor (NED) 2 GP Garage Eugène BESTGEN AMATEURS 1982
BURDA Lubomir (CZE) 1 GP FRANÇOIS FABER (3° étape A) AMATEURS 1985
2 GP FRANÇOIS FABER (Classement final) AMATEURS 1985
3 GP FRANÇOIS FABER (4° étape) AMATEURS 1985
CANCELLARA Fabian (SUI) 1 GALA Tour de France ELITES / U23 2007
CARIER Ed (LUX) 1 LA 1ère CHARLY GAUL CYCLOSPORTIVE 1990
2 LA 2ème CHARLY GAUL CYCLOSPORTIVE 1991
CARIER Tom (LUX) 1 LA 11ème CHARLY GAUL CYCLOSPORTIVE 2000
CARLSEN Kirk (USA) 1 GP OST-FENSTER ELITES / U23 2009
CASADEI Gilles (FRA) 3 GP FRANÇOIS FABER (1° étape) AMATEURS 1993
3 GP FRANÇOIS FABER (Classement final) AMATEURS 1993
CENTRONE Ivan (LUX) 1 GALA Tour de France MINIMES 2007
2 GP COMAT (cyclo-cross) DEB / DAMES 2010
CENTRONE Vincenzo (LUX) 1 GP FRANÇOIS FABER ELITES / U23 2002
1 LA 13ème CHARLY GAUL A CYCLOSPORTIVE 2002
1 GP OST-FENSTER ELITES / U23 2005
1 LA 19ème CHARLY GAUL A CYCLOSPORTIVE 2008
2 LA 6ème CHARLY GAUL B CYCLOSPORTIVE 1995
2 LA 15ème CHARLY GAUL A CYCLOSPORTIVE 2004
2 GP FRANÇOIS FABER ELITES / U23 2009
3 LA 10ème CHARLY GAUL CYCLOSPORTIVE 1999
3 GP FRANÇOIS FABER ELITES / U23 2001
3 LA 14ème CHARLY GAUL A CYCLOSPORTIVE 2003
CHAINEL Lucie (FRA) 2 GP COMAT (cyclo-cross) DAMES 2015
CHAINEL Steve (FRA) 1 GP de la Commune NIEDERANVEN (cyclo-cross) ELITES / U23 2008
1 GP de la Commune de CONTERN (cyclo-cross) ELITES / U23 2010
3 GP de la Commune de CONTERN (cyclo-cross) ELITES / U23 2015
CHEVCHENKO Vladimir (SOV) 3 GP FRANÇOIS FABER (1° étape) AMATEURS 1990
3 GP FRANÇOIS FABER (3° étape) AMATEURS 1990
3 GP FRANÇOIS FABER (Classement final) AMATEURS 1990
CHOPIN Franck (FRA) 2 Championnats du monde de la presse EP SPECIALE 2001
CHRISTEN Serge (LUX) 2 Championnats régionaux du Centre DEBUTANTS 1988
3 GP COMAT (cyclo-cross) DEBUTANTS 1988
3 Championnats de Luxembourg cyclo-cross JUNIORS 1991
CHROBAK Jan (CZE) 2 GP de la Commune de CONTERN (cyclo-cross) ELITES / U23 2006
CIPLIJAUSKAS Naglis (LTU) 2 GP FRANÇOIS FABER (2° étape) AMATEURS 1994
CLAEREBOUT David (LUX) 1 GP COMAT (cyclo-cross) JUNIORS 2003
1 Championnats de Luxembourg cyclo-cross U23 2008
2 GP COMAT (cyclo-cross) JUNIORS 2004
CLAIN Méderic (FRA) 2 GP OST-FENSTER ELITES / U23 2000
CLARKE Barrie (GBR) 2 GP FRANÇOIS FABER (1° étape) AMATEURS 1989
CLESEN Nick (LUX) 1 Championnats de Luxembourg contre-la-montre JUNIORS 2004
3 Championnats de Luxembourg contre-la-montre JUNIORS 2003
3 Championnats de Luxembourg sur route JUNIORS 2004
COCQUELET Roman (FRA) 1 GP COMAT (cyclo-cross) JUN / MAS / DAM 2014
COENEN Johan (BEL) 3 GP OST-Manufaktur ELITES 2014
COHNEN Stefan (NED) 1 GP OST-FENSTER ELITES 2011
COLBACH Fernand (LUX) 3 GALA Tour de France EP SPECIALE 2009
COLJON Carmen (LUX) 1 LA 25ème CHARLY GAUL B CYCLOSP DAMES 2014
3 LA 24ème CHARLY GAUL B CYCLOSP DAMES 2013
CONTER Ken (LUX) 1 GP Supporterclub KIM KIRCHEN BAMBI 2 2006
1 GALA Tour de France BAMBI 3 2007
1 GP Supporterclub KIM KIRCHEN (cyclo-cross) BAMBI 3 2007
2 GALA Tour de France BENJAMIN 2 2009
3 LA 18ème CHARLY GAUL BAMBI 3 2007
3 GP OST-FENSTER BENJAMIN 2 2009
COPELAND Jim (USA) 2 GP FRANÇOIS FABER (Classement final) AMATEURS 1991
CORDES Tom (NED) 1 GP FRANÇOIS FABER (3° étape) AMATEURS 1986
1 GP FRANÇOIS FABER (2° étape) AMATEURS 1988
1 GP FRANÇOIS FABER (Classement final) AMATEURS 1988
3 GP FRANÇOIS FABER (1° étape) AMATEURS 1987
CORDONNIER R. (BEL) 2 LA 16ème CHARLY GAUL A CYCLOSP DAMES 2005
CORPUS Olivier (GER) 3 GP COMAT (cyclo-cross) DEBUTANTS 1986
COSTA Rui Alberto (POR) 1 GALA Tour de France ELITES / U23 2013
CRIQUIELION Claude (BEL) 2 GP FRANÇOIS FABER AMATEURS 1978
CUMMINGS Stephen (GBR) 3 GALA Tour de France ELITES / U23 2015
CUNEEN Ursula (GER) 2 LA 17ème CHARLY GAUL A CYCLOSP DAMES 2006
CUPPENS Tjarco (NED) 3 GP FRANÇOIS FABER ELITES / U23 2009
3 GP FRANÇOIS FABER ELITES / U23 2010
CUYPERS Pierrot (BEL) 2 Trophée William SCHEEREN AMATEURS 1980
DA SILVA Acacio (POR) 1 GP du Camping ROMANTIQUE (cyclo-cross) DEB / JUN 1979
1 GP des Communes réunies AMATEURS 1980
1 GP Garage Eugène BESTGEN JUN / AMAT 1981
1 GP CHARLY GAUL PROS 1989
3 GP SCREEN-CENTER (cyclo-cross) DEB / JUN 1979
DA SILVA Domingo (POR) 2 GP Peinture ROGER BRAUN JUNIORS 1981
DA SILVA Emmanuel (POR) 2 GP MUSELBIKES EP SPECIALE 2014
DA SILVA Francis (POR) 1 GP FRANÇOIS FABER AMATEURS 1980
2 Championnats régionaux du Centre AMATEURS 1988
3 Trophée William SCHEEREN AMATEURS 1981
DA SILVA José (POR) 2 GP FRANÇOIS FABER AMATEURS 1981
2 GP de la Commune de CONTERN (cyclo-cross) AMATEURS 1984
3 GP de la Commune de CONTERN JUN / AMAT 1980
3 GP FRANÇOIS FABER AMATEURS 1980
DA SILVA Tiago (LUX) 1 GALA Tour de France JUN / U23 / ELIT 2015
3 GP Supporterclub KIM KIRCHEN BENJAMIN 1 2006
DAELMANS Arne (BEL) 3 GP de la Commune de CONTERN (cyclo-cross) ELITES / U23 2005
DAHLBÜDDING Karl (GER) 2 GP FRANÇOIS FABER (4° étape) AMATEURS 1986
DAHM Jacques (LUX) 3 Championnats de Luxembourg sur route U23 2004
DALLA VALLE Gabriele (ITA) 2 GP Nic. FRANTZ ELITES / U23 1997
2 GP OST-FENSTER ELITES / U23 1997
DAVID Gianni (BEL) 3 GP COMAT (cyclo-cross) JUNIORS 1994
DAVIES Mike (GBR) 3 GP FRANÇOIS FABER (3° étape B) AMATEURS 1983
DE BIE Danny (BEL) 1 GP A.G.F. (cyclo-cross) AM / PROS 1990
2 GP de la Commune de CONTERN AMATEURS 1979
DE BOSSCHER Koen (BEL) 2 Championnats du monde des Boulangers EP SPECIALE 2006
DE BRAUWER Paul (BEL) 1 GP MITSUBISHI (cyclo-cross) AM / PROS 1977
1 GP SCREEN-CENTER (cyclo-cross) AM / PROS 1978
1 GP du Camping ROMANTIQUE (cyclo-cross) AM / PROS 1979
1 GP du Camping ROMANTIQUE (cyclo-cross) AM / PROS 1980
1 GP A.G.F. (cyclo-cross) AM / PROS 1989
2 GP du Camping ROMANTIQUE (cyclo-cross) AM / PROS 1977
DE CLERCQ Mario (BEL) 1 GP Carrelages GUY GREIF DEB / JUN 1983
1 GP de la Commune de STEINSEL (cyclo-cross) ELITES / U23 1998
1 GP OST-FENSTER (cyclo-cross) ELITES / U23 2003
3 GP de la Commune de STEINSEL (cyclo-cross) ELITES / U23 1999
3 GP OST-FENSTER (cyclo-cross) ELITES / U23 2000
DE CLEYN Dave (BEL) 3 GP de la Commune de CONTERN (cyclo-cross) ELITES / U23 2013
DE DECKER Wesley (BEL) 2 GP COMAT (cyclo-cross) JUNIORS 1995
DE JONG Thalita (NED) 1 GP COMAT (cyclo-cross) DAMES 2015
DE KETELE Eric (BEL) 3 LA 3ème CHARLY GAUL CYCLOSPORTIVE 1992
DE LEEUW Godert (NED) 2 GP CHARLY GAUL AMATEURS 1995
2 GP Nic. FRANTZ AMATEURS 1995
DE VOS Wim (NED) 1 GP Assurances PAUL DUNKEL (cyclo-cross) AM / PROS 1992
DE VRIES Gerrit (NED) 1 GP FRANÇOIS FABER (6° étape) AMATEURS 1986
1 GP FRANÇOIS FABER (Classement final) AMATEURS 1987
2 GP FRANÇOIS FABER (1° étape) AMATEURS 1987
DE WEERDT Marleen (BEL) 1 LA 13ème CHARLY GAUL B CYCLOSP DAMES 2002
DE WILDE Etienne (BEL) 1 GP FRANÇOIS FABER AMATEURS 1978
DE WOLF Fons (BEL) 3 GP FRANÇOIS FABER (3° étape) AMATEURS 1977
3 GP FRANÇOIS FABER AMATEURS 1978
DECLOUX Steve (BEL) 1 LA 20ème CHARLY GAUL B CYCLOSPORTIVE 2009
1 LA 23ème CHARLY GAUL B CYCLOSPORTIVE 2012
DEGANO Claude (LUX) 2 GP FRANÇOIS FABER ELITES / U23 2001
2 GP OST-FENSTER ELITES / U23 2004
2 LA 19ème CHARLY GAUL A CYCLOSPORTIVE 2008
3 LA 12ème CHARLY GAUL CYCLOSPORTIVE 2001
DEGEZELLE Kevin (BEL) 3 GP Nic. FRANTZ ELITES / U23 1999
DEGROOT Jean-Pierre (BEL) 2 LA 22ème CHARLY GAUL B CYCLOSPORTIVE 2011
DEGROS Benjamin (BEL) 2 LA 14ème CHARLY GAUL B CYCLOSPORTIVE 2003
DELFOSSE Catherine (BEL) 1 LA 23ème CHARLY GAUL B CYCLOSP DAMES 2012
2 LA 24ème CHARLY GAUL B CYCLOSP DAMES 2013
DELLA SCHIAVA Richard (LUX) 3 GP COMAT (cyclo-cross) DEB / DAMES 2008
DENUWELAERE Jan (BEL) 2 GP de la Commune de CONTERN (cyclo-cross) ELITES / U23 2010
2 GP de la Commune de CONTERN (cyclo-cross) ELITES / U23 2012
3 GP de la Commune de CONTERN (cyclo-cross) ELITES / U23 2011
DEREPAS David (FRA) 2 GP de la Commune NIEDERANVEN (cyclo-cross) ELITES / U23 2007
DERUETTE Thomas (BEL) 2 GP OST-Manufaktur ELITES / U23 2015
DESCHACHT Freddy (BEL) 1 GP du Camping ROMANTIQUE (cyclo-cross) AM / PROS 1976
DESSEL Cyril (FRA) 1 GP OST-FENSTER ELITES / U23 2000
DETEY Aurelien (FRA) 2 GP COMAT (cyclo-cross) JUNIORS 2002
DEURBROECK Bart (BEL) 3 LA 23ème CHARLY GAUL A CYCLOSPORTIVE 2012
DEUSS Léon (BEL) 1 GP de la Commune de CONTERN AMATEURS 1979
DIAS DOS SANTOS Vincent (LUX) 1 GP COMAT (cyclo-cross) JUNIORS 2007
1 Championnats de Luxembourg cyclo-cross JUNIORS 2008
2 GP COMAT (cyclo-cross) JUNIORS 2006
2 GP FRANÇOIS FABER JUNIORS / MAS 2007
DIDIER Laurent (LUX) 2 Championnats régionaux du Centre DEB / DAMES 1999
2 GP COMAT (cyclo-cross) JUNIORS 2001
3 GP COMAT (cyclo-cross) JUNIORS 2000
3 GALA Tour de France ELITES / U23 2013
DIDIER Lucien (LUX) 1 Championnats des 3 Nations PROS 1978
3 GP SCREEN-CENTER (cyclo-cross) AM / PROS 1978
DIEDERICH Eliane (LUX) 2 LA 21ème CHARLY GAUL A CYCLOSP DAMES 2010
DIETZEN Raimund (GER) 1 GP de la Commune de CONTERN JUN / AMAT 1980
1 GP de la Commune de CONTERN AMATEURS 1981
1 Trophée William SCHEEREN AMATEURS 1981
1 GP SCREEN-CENTER (cyclo-cross) AM / PROS 1982
2 GP SCREEN-CENTER (cyclo-cross) AM / PROS 1983
DIJKERMAN Marco (NED) 1 Championnats régionaux du Centre AMATEURS 1988
1 GP des Artisans MANTERNACH AMATEURS 1988
2 Trophée Eugène BESTGEN AMATEURS 1985
DIRCX Annick (BEL) 1 LA 26ème CHARLY GAUL B CYCLOSP DAMES 2015
DISEVISCOURT Ralf (LUX) 2 LA 20ème CHARLY GAUL A CYCLOSPORTIVE 2009
2 LA 21ème CHARLY GAUL A CYCLOSPORTIVE 2010
DOLEK Vladimir (CZE) 3 GP FRANÇOIS FABER (3° étape A) AMATEURS 1985
DOLGUIKH Andrei (RUS) 2 GP Nic. FRANTZ ELITES / U23 1999
DORCKEL Nina (GER) 2 LA 16ème CHARLY GAUL B CYCLOSP DAMES 2005
DRUCKER Jempy (LUX) 1 GP SCREEN-CENTER (cyclo-cross) DEB / JUN 1978
1 GP SCREEN-CENTER (cyclo-cross) DEB / JUN 1979
1 GP du Camping ROMANTIQUE (cyclo-cross) DEB / JUN 1980
1 Championnats de Luxembourg cyclo-cross AM / PROS 1991
2 GP Sports ERIC PAULY (cyclo-cross) AM / PROS 1986
2 LA 1ère CHARLY GAUL CYCLOSPORTIVE 1990
3 GP Peinture ROGER BRAUN JUNIORS 1980
3 Championnats régionaux du Centre JUN / AMAT 1983
DRUCKER Jempy II (LUX) 1 Championnats régionaux du Centre CADETS 1999
1 GP COMAT (cyclo-cross) DEBUTANTS 2000
1 GP COMAT (cyclo-cross) DEBUTANTS 2001
1 Championnats de Luxembourg cyclo-cross ELITES 2008
2 Championnats de Luxembourg contre-la-montre JUNIORS 2003
2 Championnats de Luxembourg sur route JUNIORS 2003
DRUMM Felix (GER) 2 GP COMAT (cyclo-cross) DEB / DAMES 2009
DUCREUZET Régis 3 LA 9ème CHARLY GAUL CYCLOSPORTIVE 1998
DUDZINSKI Marc (LUX) 1 Championnats régionaux du Centre VETERANS 1988
3 Souvenir Antoine TRIACCA VETERANS 1986
DUEZ Pascal (BEL) 2 GP FRANÇOIS FABER (4° étape) AMATEURS 1990
DULON Olivier (BEL) 1 GP OST-FENSTER AMATEURS 1992
DUNNE Roger (GBR) 1 GP Garage Eugène BESTGEN AMATEURS 1982
2 GP Garage Eugène BESTGEN JUN / AMAT 1981
EBINGER Franziska (SUI) 2 Championnats du monde des Boulangers EP SPECIALE 2006
ECKER Paul (LUX) 1 Championnats régionaux du Centre JUNIORS 1988
EDO Angel (ESP) 1 GP FRANÇOIS FABER (4° étape) AMATEURS 1992
EKIMOV Vjatceslav (RUS) 1 GALA Tour de France ELITES / U23 2001
EKIMOV Vjatcheslav (RUS) 3 GALA Tour de France CRIT ELITES/U23 2004
ELSEN Christian (LUX) 1 Championnats régionaux du Centre DEB / JUN 1983
3 GP FRANÇOIS FABER ELITES / U23 2002
EMILI Fabio (LUX) 2 GP FRANÇOIS FABER ELITES / U23 2000
ENGEL Cédric (BEL) 3 LA 18ème CHARLY GAUL B CYCLOSPORTIVE 2007
ENGEL Verena (GER) 1 LA 19ème CHARLY GAUL A CYCLOSP DAMES 2008
2 LA 15ème CHARLY GAUL A CYCLOSP DAMES 2004
ENGELMANN Joseph (LUX) 2 Championnats régionaux du Centre VETERANS 1988
2 LA 5ème CHARLY GAUL B CYCLOSPORTIVE 1994
ENGELMANN Marco (LUX) 2 LA 3ème CHARLY GAUL CYCLOSPORTIVE 1992
3 GP COMAT (cyclo-cross) DEBUTANTS 1990
3 Championnats de Luxembourg cyclo-cross DEBUTANTS 1991
ENGLEBERT Thierry (BEL) 1 LA 14ème CHARLY GAUL B CYCLOSPORTIVE 2003
ENTRINGER Claude (LUX) 1 GP de la Commune de MANTERNACH JUNIORS 1995
2 GP Boucherie EMO JUNIORS 1994
3 GP Boulangerie BARTHOLMÉ (cyclo-cross) DEB / DAMES 1993
ERNST Erny (LUX) 1 GP Peinture ROGER BRAUN SCOLAIRES 3 1977
3 1er GP AUTO-ECOLE MIKE JUNIORS 1982
ERNSTER Marc (LUX) 1 GP COMAT (cyclo-cross) DEBUTANTS 1997
1 GP COMAT (cyclo-cross) DEBUTANTS 1998
1 GP COMAT (cyclo-cross) JUNIORS 1999
3 Championnats de Luxembourg contre-la-montre U23 2003
3 Championnats de Luxembourg sur route U23 2003
ERPELDING Roland (LUX) 3 GP de la Commune de CONTERN VETERANS 1989
ERPELDING Sascha (LUX) 3 GP Supporterclub KIM KIRCHEN (cyclo-cross) BENJAMIN 2 2007
EVERARD Pit (LUX) 1 Championnats de Luxembourg sur route MASTERS 2004
2 Championnats de Luxembourg sur route MASTERS 2003
FABER Claire (LUX) 3 GP Supporterclub KIM KIRCHEN BAMBI 3 2006
3 GALA Tour de France BENJAMIN 1 2007
FAHLEN Ralf (GER) 2 GP FRANÇOIS FABER (3° étape) AMATEURS 1992
FAHLIN Roul (SWE) 1 GP FRANÇOIS FABER (Classement final) AMATEURS 1985
2 GP FRANÇOIS FABER (3° étape B) AMATEURS 1985
FALKBÖLL Jörgen (DEN) 1 GP de la Commune de CONTERN (cyclo-cross) AMATEURS 1984
1 Trophée Eugène BESTGEN AMATEURS 1984
FANCELLO Cyrille (FRA) 2 GP FRANÇOIS FABER (5° étape) AMATEURS 1984
FEIEREISEN Kevin (LUX) 2 GP FRANÇOIS FABER DEBUTANTS 2007
2 Championnats de Luxembourg cyclo-cross DEBUTANTS 2008
2 GP FRANCOIS FABER JUNIORS 2009
3 GP COMAT (cyclo-cross) DEB / DAMES 2007
FEINEN Jean (LUX) 1 GP Peinture ROGER BRAUN JUNIORS 1980
3 Championnats régionaux du Centre DEBUTANTS 1979
3 GP du Camping ROMANTIQUE (cyclo-cross) DEB / JUN 1979
3 GP du Camping ROMANTIQUE (cyclo-cross) DEB / JUN 1980
FELTEN Mike (LUX) 2 Championnats de Luxembourg cyclo-cross DEBUTANTS 1991
FELTZ Alex (LUX) 1 GP Peinture ROGER BRAUN SCOLAIRES 2 1977
FELTZ Gilbert (LUX) 2 GP Peinture ROGER BRAUN SCOLAIRES 3 1976
3 GP Peinture ROGER BRAUN JUNIORS 1981
FERNANDEZ Antonio (ESP) 3 GP Peinture ROGER BRAUN SCOLAIRES 2 1976
3 GP Peinture ROGER BRAUN SCOLAIRES 3 1977
FERNANDEZ Roque (ESP) 3 GP Peinture ROGER BRAUN SCOLAIRES 2 1977
FETS Benny (BEL) 2 Championnats du monde des Boulangers EP SPECIALE 2014
FISCHER Ctirad (CZE) 1 GP FRANÇOIS FABER (4° étape) AMATEURS 1989
FLAGOTHIER Melissa (BEL) 1 LA 21ème CHARLY GAUL B CYCLOSP DAMES 2010
3 LA 20ème CHARLY GAUL B CYCLOSP DAMES 2009
FLAMMANG Tom (LUX) 3 GP Boulangerie BARTHOLMÉ DEB / DAMES 1994
3 LA 8ème CHARLY GAUL B CYCLOSPORTIVE 1997
FLECK Harald (GER) 2 GP des Communes réunies AMATEURS 1980
FOGEN Steve (LUX) 1 LA 7ème CHARLY GAUL B CYCLOSPORTIVE 1996
1 Championnats de Luxembourg cyclo-cross JUNIORS 1997
2 LA 8ème CHARLY GAUL B CYCLOSPORTIVE 1997
2 LA 13ème CHARLY GAUL A CYCLOSPORTIVE 2002
FOLSCHETTE Nico (LUX) 2 GP de la Commune de CONTERN VETERANS 1989
2 LA 9ème CHARLY GAUL B CYCLOSPORTIVE 1998
FONCK Marco (LUX) 3 Championnats régionaux du Centre JUNIORS 1988
FORGET Gabriel (BEL) 1 GP COMAT (cyclo-cross) DEB / DAMES 2006
FOSTIER Yann (LUX) 2 Championnats régionaux du Centre CADETS 1999
3 GP COMAT (cyclo-cross) DEBUTANTS 2001
FRANÇOIS Denis (BEL) 2 GP OST-FENSTER AMATEURS 1992
FRANKEN Marc (BEL) 2 GP OST-FENSTER ELITES 2012
FRANTZEN Christian (LUX) 3 Championnats régionaux du Centre MINIMES 1999
FREUND Manuela (GER) 2 LA 24ème CHARLY GAUL A CYCLOSP DAMES 2013
FRIEDRICH Luc (LUX) 3 GP COMAT (cyclo-cross) DEBUTANTS 1997
FRIES Steve (LUX) 3 LA 6ème CHARLY GAUL B CYCLOSPORTIVE 1995
3 LA 13ème CHARLY GAUL B CYCLOSPORTIVE 2002
3 Championnats de Luxembourg contre-la-montre ELITES 2004
FRIESENBORG Ute (GER) 3 LA 15ème CHARLY GAUL A CYCLOSP DAMES 2004
FRISCHKORN Marc (LUX) 2 Championnats de Luxembourg sur route MASTERS 2004
FRISCHMUTH Andreas (GER) 2 GP Carrelages GUY GREIF DEBUTANTS 1984
FRITSCH Sven (LUX) 1 GP COMAT (cyclo-cross) DEB / DAMES 2009
1 GP COMAT (cyclo-cross) JUNIORS 2011
3 GP OST-FENSTER JUNIORS 2012
FROST Dan (DEN) 1 GP FRANÇOIS FABER (3° étape) AMATEURS 1984
3 GP FRANÇOIS FABER (1° étape) AMATEURS 1984
GAASCH Jemp (LUX) 1 LA 12ème CHARLY GAUL CYCLOSPORTIVE 2001
2 LA 13ème CHARLY GAUL B CYCLOSPORTIVE 2002
GALLOPIN Tony (FRA) 2 GALA Tour de France ELITES / U23 2014
GANGLOFF Laurent (FRA) 1 LA 20ème CHARLY GAUL A CYCLOSPORTIVE 2009
GANNE Denis (FRA) 3 Championnats du monde des Boulangers EP SPECIALE 2014
GASPERINI Nancy (LUX) 3 LA 13ème CHARLY GAUL B CYCLOSP DAMES 2002
GASTAUER Ben (LUX) 1 LA 16ème CHARLY GAUL A CYCLOSPORTIVE 2005
1 GALA Tour de France ELITES / U23 2014
2 GP FRANÇOIS FABER ELITES / U23 2006
3 Championnats de Luxembourg contre-la-montre JUNIORS 2004
3 GP FRANÇOIS FABER ELITES / U23 2005
GAUDY Patrick (BEL) 1 GP de la Commune de CONTERN (cyclo-cross) ELITES / U23 2013
GAUL Pierre (LUX) 3 GP Peinture ROGER BRAUN SCOLAIRES 1 1977
GENIETS Kevin (LUX) 1 GALA Tour de France BAMBI 3 2005
1 GALA Tour de France BENJAMIN 2 2007
1 LA 18ème CHARLY GAUL BENJAMIN 2 2007
1 GP FRANÇOIS FABER JUNIORS / U23 2014
1 GP FRANÇOIS FABER JUNIORS 2015
2 GP Supporterclub KIM KIRCHEN BENJAMIN 1 2006
2 GALA Tour de France JUN / U23 / ELIT 2015
GEORGIEV Georgi (BUL) 1 GP OST-FENSTER ELITES / U23 2008
GERARDIN Alex (FRA) 1 GP du Camping ROMANTIQUE (cyclo-cross) AM / PROS 1977
GEVERS Francis (BEL) 3 LA 5ème CHARLY GAUL CYCLOSPORTIVE 1994
GIAUX Jérôme (BEL) 1 LA 23ème CHARLY GAUL A CYCLOSPORTIVE 2012
1 LA 25ème CHARLY GAUL A CYCLOSPORTIVE 2014
GILBERT Philippe (BEL) 2 GALA Tour de France CRIT ELITES/U23 2005
2 GALA Tour de France ELITES / U23 2010
GILLARDIN Christophe (BEL) 3 GALA Tour de France ELITES / U23 2014
GILSON Roger (LUX) 2 GP SCREEN-CENTER (cyclo-cross) AM / PROS 1978
3 GP du Camping ROMANTIQUE (cyclo-cross) AM / PROS 1979
GIRRES Maurice (LUX) 3 GALA Tour de France BENJAMIN 1 2008
3 GALA Tour de France BENJAMIN 2 2009
GLORIEUX Frederic (BEL) 2 LA 26ème CHARLY GAUL A CYCLOSPORTIVE 2015
GODART François (LUX) 3 GP COMAT (cyclo-cross) DEB / DAMES 2006
GODART Suzie (LUX) 1 Championnats de Luxembourg cyclo-cross DAMES 1997
1 LA 16ème CHARLY GAUL B CYCLOSP DAMES 2005
1 GP FRANÇOIS FABER DAMES 2007
2 Championnats de Luxembourg sur route DAMES 2004
2 Championnats de Luxembourg cyclo-cross DAMES 2008
3 GP COMAT (cyclo-cross) DAMES 2008
GOETZ Nico (SUI) 3 Trophée Men BRUCH (cyclo-cross) JUNIORS 1993
GOLARD Isabelle (BEL) 1 LA 22ème CHARLY GAUL A CYCLOSP DAMES 2011
3 LA 19ème CHARLY GAUL A CYCLOSP DAMES 2008
GONDA Christian (BEL) 2 LA 21ème CHARLY GAUL B CYCLOSPORTIVE 2010
GOOSSENS Julien (BEL) 1 GP FRANÇOIS FABER ELITES / U23 2003
GORNALL Mark (GBR) 1 GP FRANÇOIS FABER (2° étape) AMATEURS 1989
1 GP FRANÇOIS FABER (Classement final) AMATEURS 1989
GOSLINO Davide (ITA) 3 Championnats du monde des Boulangers EP SPECIALE 2006
GRASHEV Martin (BUL) 3 GP OST-FENSTER ELITES / U23 2008
GRESSNICH Patrick (LUX) 2 Championnats de Luxembourg sur route U23 2003
GROENENDAAL Richard (NED) 2 GP de la Commune de STEINSEL (cyclo-cross) ELITES / U23 1998
2 GP de la Commune de STEINSEL (cyclo-cross) ELITES / U23 1999
2 GP OST-FENSTER (cyclo-cross) ELITES / U23 2000
3 GP FRANÇOIS FABER (3° étape) AMATEURS 1993
GROS Christophe (FRA) 1 Championnats du monde des Boulangers EP SPECIALE 2014
GROSDENT William (BEL) 1 GP FRANÇOIS FABER ELITES / U23 2004
GROSJEAN Jeremy (BEL) 2 LA 23ème CHARLY GAUL B CYCLOSPORTIVE 2012
GRUEN Pierre-Paul (LUX) 2 LA 16ème CHARLY GAUL B CYCLOSPORTIVE 2005
3 LA 15ème CHARLY GAUL B CYCLOSPORTIVE 2004
GUARDIOLA Tora (ESP) 3 GP OST-Manufaktur ELITES 2013
GUINET Dylan (FRA) 3 GP FRANÇOIS FABER JUNIORS 2015
GUISTIZIA Nino (BEL) 2 LA 14ème CHARLY GAUL A CYCLOSPORTIVE 2003
GULDBAEK Stig (DEN) 3 GP FRANÇOIS FABER (4° étape) AMATEURS 1992
GUTALOV Evgeni (UKR) 1 LA 15ème CHARLY GAUL A CYCLOSPORTIVE 2004
GYUROV Spas (BUL) 2 GP OST-FENSTER ELITES / U23 2008
HAAS Martin (GER) 2 GP COMAT (cyclo-cross) DEB / DAMES 2006
HAAST Ingrid (NED) 1 LA 23ème CHARLY GAUL A CYCLOSP DAMES 2012
1 LA 24ème CHARLY GAUL A CYCLOSP DAMES 2013
3 LA 26ème CHARLY GAUL A CYCLOSP DAMES 2015
HAATZ Gina (GER) 2 GP FRANÇOIS FABER DAMES 2007
HACKBARTH Detlef (GER) 3 Championnats du monde des Boulangers EP SPECIALE 2014
HÄGI Peter (SUI) 2 GP du Camping ROMANTIQUE (cyclo-cross) AM / PROS 1980
HALGAND Patrice (FRA) 3 GP FRANÇOIS FABER (3° étape) AMATEURS 1994
HAMBURGER Bo (DEN) 2 GP FRANÇOIS FABER (3° étape) AMATEURS 1990
2 GP FRANÇOIS FABER (Classement final) AMATEURS 1990
HAMMER Luc (LUX) 2 GP COMAT (cyclo-cross) DEB / DAMES 2004
3 GP COMAT (cyclo-cross) JUNIORS 2006
HAMMINK Dennis (NED) 2 GP Boucherie EISCHEN-MOOTZ (cyclo-cross) JUNIORS 1993
HAPPEL Ulrike (GER) 3 LA 17ème CHARLY GAUL A CYCLOSP DAMES 2006
HARDENNE Gilbert (LUX) 2 GP Peinture ROGER BRAUN SCOLAIRES 5 1976
HARIG Dirk (GER) 2 GP COMAT (cyclo-cross) JUNIORS 1986
3 GP COMAT (cyclo-cross) AM / VET 1990
HARMELING Rob (NED) 1 GP FRANÇOIS FABER (2° étape) AMATEURS 1987
1 GP FRANÇOIS FABER (3° étape B) AMATEURS 1987
HARRIS Tim (GBR) 2 GP FRANÇOIS FABER (3° étape A) AMATEURS 1983
HARSCH Anne-Sophie (LUX) 2 LA 26ème CHARLY GAUL B CYCLOSP DAMES 2015
HAUPERT Viviane (LUX) 2 Championnats régionaux du Centre DAMES 1988
HÄUSELMANN René (SUI) 3 GP du Camping ROMANTIQUE (cyclo-cross) AM / PROS 1980
HEGG Steve (USA) 3 GP FRANÇOIS FABER (3° étape) AMATEURS 1991
HEIDERSCHEID Ben (LUX) 3 GP OST-FENSTER BAMBI 1 2009
HEIDERSCHEID Colin (LUX) 1 GALA Tour de France BAMBI 2 2005
1 GP Supporterclub KIM KIRCHEN BAMBI 3 2006
1 GALA Tour de France BENJAMIN 1 2007
1 GALA Tour de France BENJAMIN 2 2008
1 GALA Tour de France DEB / DAMES 2014
2 LA 18ème CHARLY GAUL BENJAMIN 1 2007
3 GP Supporterclub KIM KIRCHEN (cyclo-cross) BENJAMIN 1 2007
3 GP COMAT (cyclo-cross) DEB / DAMES 2012
3 GALA Tour de France JUN / U23 / ELIT 2015
HEIRWEG Dirk (BEL) 1 GP FRANÇOIS FABER (1° étape) AMATEURS 1977
1 GP FRANÇOIS FABER (Classement final) AMATEURS 1977
2 GP FRANÇOIS FABER (3° étape) AMATEURS 1977
HEKELE Emil (CZE) 3 GP de la Commune de CONTERN (cyclo-cross) ELITES / U23 2004
3 GP de la Commune de CONTERN (cyclo-cross) ELITES / U23 2006
HENDEL Gilles (LUX) 1 Championnats régionaux du Centre DEB / DAMES 1999
2 GP FRANÇOIS FABER JUNIORS 2002
HENDRIKS Martin (NED) 3 GP A.G.F. (cyclo-cross) AM / PROS 1989
HENGEN Tom (LUX) 3 Championnats de Luxembourg sur route CADETS 2004
HERFS Georg (GER) 2 GP du Camping ROMANTIQUE (cyclo-cross) DEB / JUN 1981
HERIJGERS Paul (BEL) 1 GP SCREEN-CENTER (cyclo-cross) AM / PROS 1983
1 GP Assurances PAUL DUNKEL (cyclo-cross) AM / PROS 1993
1 GP Assurances PAUL DUNKEL (cyclo-cross) AM / PROS 1995
2 GP de la Commune de STEINSEL (cyclo-cross) ELITES / U23 1997
HERMAN Philippe (LUX) 1 LA 17ème CHARLY GAUL A CYCLOSPORTIVE 2006
2 GP FRANÇOIS FABER ELITES / U23 2005
3 LA 21ème CHARLY GAUL A CYCLOSPORTIVE 2010
HERMANS Patrick (BEL) 2 GP FRANÇOIS FABER AMATEURS 1980
3 Trophée William SCHEEREN AMATEURS 1980
HERMES Claude (LUX) 3 GP FRANÇOIS FABER JUNIORS / MAS 2007
HERMES Marc (LUX) 1 GP Boulangerie BARTHOLMÉ CADETS 1994
HERZOG Roland (LUX) 3 GP Peinture ROGER BRAUN SCOLAIRES 5 1976
HESSE Karin (LUX) 2 LA 17ème CHARLY GAUL B CYCLOSP DAMES 2006
HEUERTZ André (LUX) 2 LA 11ème CHARLY GAUL CYCLOSPORTIVE 2000
3 GP du Camping ROMANTIQUE (cyclo-cross) DEB / JUN 1981
HEYDENS Michel (BEL) 2 LA 24ème CHARLY GAUL A CYCLOSPORTIVE 2013
HEYMANS Cyrille (LUX) 2 Championnats de Luxembourg sur route JUNIORS 2004
HOFFMANN Chantal (LUX) 1 LA 15ème CHARLY GAUL B CYCLOSP DAMES 2004
3 LA 18ème CHARLY GAUL B CYCLOSP DAMES 2007
HOFFMANN Guy (LUX) 1 GP Peinture ROGER BRAUN DEBUTANTS 1979
2 Championnats régionaux du Centre DEBUTANTS 1979
HOFFMANN Isabelle (LUX) 1 Championnats de Luxembourg sur route DAMES 2003
1 Championnats de Luxembourg sur route DAMES 2004
HOFFMANN Yann (LUX) 1 GALA Tour de France BAMBI 1 2008
1 GALA Tour de France BAMBI 2 2009
1 GP OST-FENSTER BAMBI 2 2009
1 GALA Tour de France BAMBI 3 2010
HOLZMANN Josef (GER) 2 GP FRANÇOIS FABER (3° étape) AMATEURS 1991
HOOGLANDER Vera (DEN) 2 LA 13ème CHARLY GAUL A CYCLOSP DAMES 2002
HOPHRA Gérard (BEL) 1 Championnats du monde des Boulangers EP SPECIALE 2006
HRIC Peter (CZE) 1 LA 2ème CHARLY GAUL CYCLOSPORTIVE 1991
1 LA 3ème CHARLY GAUL CYCLOSPORTIVE 1992
2 GP Félix GIORGETTI (cyclo-cross) AM / PROS 1991
2 LA 6ème CHARLY GAUL CYCLOSPORTIVE 1995
HUBERTY Sandra (LUX) 1 LA 19ème CHARLY GAUL B CYCLOSP DAMES 2008
1 LA 22ème CHARLY GAUL B CYCLOSP DAMES 2011
HUBSCH Laurent (LUX) 2 GP Félix GIORGETTI (cyclo-cross) DEBUTANTS 1992
3 GP COMAT (cyclo-cross) DEBUTANTS 1991
HUMBERT Michael (GER) 2 GP FRANÇOIS FABER JUNIORS 2008
HUMBERT Valentin (FRA) 1 Championnats du monde des Boulangers EP SPECIALE 2014
HUNDERTMARK Kai (GER) 1 GP FRANÇOIS FABER (1° étape) AMATEURS 1990
1 GP FRANÇOIS FABER (3° étape) AMATEURS 1990
1 GP FRANÇOIS FABER (Classement final) AMATEURS 1990
1 GP FRANÇOIS FABER (3° étape) AMATEURS 1991
3 GP FRANÇOIS FABER (2° étape) AMATEURS 1991
3 GP FRANÇOIS FABER (Classement final) AMATEURS 1991
HUPEL Yves (FRA) 1 LA 11ème CHARLY GAUL CYCLOSPORTIVE 2000
HUTMACHER Den (LUX) 2 GP COMAT (cyclo-cross) DEBUTANTS 2001
3 GP COMAT (cyclo-cross) DEBUTANTS 2002
HUTMACHER Philippe (LUX) 1 GP COMAT (cyclo-cross) DEB / DAMES 2004
3 Championnats de Luxembourg sur route CADETS 2003
IN'T VEN Danny (BEL) 1 LA 9ème CHARLY GAUL CYCLOSPORTIVE 1998
1 LA 10ème CHARLY GAUL CYCLOSPORTIVE 1999
INDEN Ralf (GER) 2 GP FRANÇOIS FABER (3° étape B) AMATEURS 1987
3 GP FRANÇOIS FABER (3° étape A) AMATEURS 1987
INGER Gilles (FRA) 1 Championnats du monde des Boulangers EP SPECIALE 2014
IWENS Wilfried 3 LA 6ème CHARLY GAUL CYCLOSPORTIVE 1995
3 LA 8ème CHARLY GAUL CYCLOSPORTIVE 1997
JACOBS Gody (BEL) 2 LA 26ème CHARLY GAUL B CYCLOSPORTIVE 2015
JACOBS Johan (SUI) 1 GP COMAT (cyclo-cross) DEB / DAMES 2012
JAGT Arjan (NED) 1 GP FRANÇOIS FABER (3° étape A) AMATEURS 1987
1 GP FRANÇOIS FABER (1° étape) AMATEURS 1988
2 GP FRANÇOIS FABER (4° étape) AMATEURS 1987
2 GP FRANÇOIS FABER (2° étape) AMATEURS 1988
2 GP FRANÇOIS FABER (3° étape) AMATEURS 1988
2 GP FRANÇOIS FABER (4° étape) AMATEURS 1988
2 GP FRANÇOIS FABER (Classement final) AMATEURS 1988
3 GP FRANÇOIS FABER (5° étape) AMATEURS 1986
3 GP FRANÇOIS FABER (2° étape) AMATEURS 1987
3 GP FRANÇOIS FABER (Classement final) AMATEURS 1987
JALABERT Laurent (FRA) 1 GALA Tour de France ELITES / U23 2000
1 GALA Tour de France ELITES / U23 2002
2 GALA Tour de France ELITES / U23 2001
JALINK Marik (NED) 2 LA 23ème CHARLY GAUL A CYCLOSP DAMES 2012
JANSSENS Marc (BEL) 3 GP A.G.F. (cyclo-cross) AM / PROS 1990
3 GP Assurances PAUL DUNKEL (cyclo-cross) AM / PROS 1995
JENAL Marcel (LUX) 1 1er GP AUTO-ECOLE MIKE JUNIORS 1982
3 GP de la Commune de CONTERN (cyclo-cross) AMATEURS 1984
JENNEN Wim (NED) 3 GP FRANÇOIS FABER AMATEURS 1981
3 GP FRANÇOIS FABER (2° étape) AMATEURS 1985
JEROMITO Gregory 1 GALA Tour de France BENJAMIN 1 2010
JOACHIM Benoit (LUX) 1 GP COMAT (cyclo-cross) DEBUTANTS 1991
1 Championnats de Luxembourg sur route ELITES 2003
1 Championnats de Luxembourg contre-la-montre ELITES 2004
2 GALA Tour de France ELITES / U23 2000
3 LA 4ème CHARLY GAUL CYCLOSPORTIVE 1993
3 Championnats de Luxembourg sur route ELITES 2004
JOACHIM Rik (LUX) 1 GALA Tour de France BAMBI 1 2005
JOCHEM Jana 3 GALA Tour de France BAMBI 1 2008
JODOCY Pascal (FRA) 2 LA 18ème CHARLY GAUL B CYCLOSPORTIVE 2007
JOERGENSEN René (DEN) 1 GALA Tour de France CLM ELITES/U23 2004
2 GALA Tour de France CLM ELITES/U23 2005
JOHANNS Chris (LUX) 2 GALA Tour de France BENJAMIN 1 2007
3 LA 18ème CHARLY GAUL BENJAMIN 1 2007
3 GALA Tour de France BENJAMIN 2 2008
JOHANNS Svenja (LUX) 1 GALA Tour de France BENJAMIN 3 2007
JOHANSSON Fredrik (SWE) 1 GP OST-FENSTER ELITES / U23 2004
2 GP OST-FENSTER ELITES / U23 2006
3 GP FRANÇOIS FABER ELITES / U23 2006
JONGSTRA Sione (NED) 1 LA 16ème CHARLY GAUL A CYCLOSP DAMES 2005
1 LA 17ème CHARLY GAUL A CYCLOSP DAMES 2006
1 LA 18ème CHARLY GAUL A CYCLOSP DAMES 2007
JORGENSEN René (DEN) 3 GP CHARLY GAUL AMATEURS 1995
JUNGELS Bob (LUX) 1 GP COMAT (cyclo-cross) DEB / DAMES 2007
1 Championnats de Luxembourg cyclo-cross DEBUTANTS 2008
1 GP COMAT (cyclo-cross) JUNIORS 2008
1 GP FRANCOIS FABER JUNIORS 2009
1 GP FRANÇOIS FABER JUNIORS / U23 2011
2 Championnats de Luxembourg sur route MINIMES 2003
2 GP FRANÇOIS FABER ELITES / U23 2010
2 GALA Tour de France ELITES / U23 2015
3 Championnats de Luxembourg sur route MINIMES 2004
KAHRGER André (GER) 1 Championnats du monde des Boulangers EP SPECIALE 2006
KÄLIN Karl (SUI) 2 GP Assurances PAUL DUNKEL (cyclo-cross) AM / PROS 1993
KALIVINIAKIS Mini (NED) 2 LA 22ème CHARLY GAUL A CYCLOSP DAMES 2011
KALMES Nico (LUX) 1 LA 9ème CHARLY GAUL B CYCLOSPORTIVE 1998
KASEK David (CZE) 3 GP de la Commune de CONTERN (cyclo-cross) ELITES / U23 2009
KASPEREK Joel (BEL) 3 Championnats du monde des Boulangers EP SPECIALE 2006
KATZENMEIER Andy (LUX) 3 GP FRANÇOIS FABER JUNIORS 2008
KAUDE Sam (LUX) 2 GP FRANÇOIS FABER JUNIORS 2003
KAUDE Tom (LUX) 3 GP COMAT (cyclo-cross) JUNIORS 2003
3 GP FRANÇOIS FABER JUNIORS 2003
KAUFFMANN Alex (LUX) 3 GALA Tour de France BAMBI 1 2009
KAYSER Nick (LUX) 2 GALA Tour de France BENJAMIN 3 2007
KELLER Marc (LUX) 3 GP COMAT (cyclo-cross) DEBUTANTS 1989
KELSEN Bo (LUX) 1 GALA Tour de France BAMBI 3 2008
1 GALA Tour de France BENJAMIN 1 2009
3 GALA Tour de France BAMBI 2 2007
3 GP Supporterclub KIM KIRCHEN (cyclo-cross) BAMBI 2 2007
3 LA 18ème CHARLY GAUL BAMBI 2 2007
KEMPER Gérard (NED) 1 GP FRANÇOIS FABER (3° étape) AMATEURS 1989
2 GP FRANÇOIS FABER (Classement final) AMATEURS 1989
3 GP FRANÇOIS FABER (4° étape) AMATEURS 1989
KERSTEN Markus (GER) 3 GP SIMONS PLAZA ELITES / JUN 1999
KESS Alexandre (LUX) 2 GALA Tour de France BENJAMIN 1 2009
KESS Nicolas (LUX) 1 GALA Tour de France BENJAMIN 2 2010
1 GALA Tour de France DEB / DAMES 2015
2 GP COMAT (cyclo-cross) DEB / DAMES 2015
3 GALA Tour de France BAMBI 3 2008
KESS Pascal (LUX) 1 GP FRANÇOIS FABER JUNIORS / MAS 2007
2 Championnats de Luxembourg contre-la-montre MASTERS 2004
KESSLER Max (LUX) 2 Championnats de Luxembourg sur route DEBUTANTS 2003
KIEFFER Alain (LUX) 3 GP Félix GIORGETTI (cyclo-cross) DEBUTANTS 1992
KINN Betty (LUX) 3 Championnats de Luxembourg sur route DAMES 2004
KIRCH Joé (LUX) 2 GP COMAT (cyclo-cross) DEBUTANTS 1999
2 Championnats de Luxembourg contre-la-montre U23 2003
3 Championnats régionaux du Centre DEB / DAMES 1999
KIRCH Lucien (LUX) 1 Championnats de Luxembourg cyclo-cross DEBUTANTS 1997
3 GP COMAT (cyclo-cross) DEBUTANTS 1996
KIRCHEN Kim (LUX) 1 GP COMAT (cyclo-cross) DEBUTANTS 1994
1 LA 5ème CHARLY GAUL B CYCLOSPORTIVE 1994
1 GP OST-FENSTER ELITES / U23 1998
1 GP FRANÇOIS FABER ELITES / U23 1999
1 GP OST-FENSTER ELITES / U23 1999
1 Championnats de Luxembourg sur route ELITES 2004
1 GALA Tour de France CRIT ELITES/U23 2004
2 GP Boulangerie BARTHOLMÉ (cyclo-cross) DEB / DAMES 1993
2 Trophée Men BRUCH (cyclo-cross) DEBUTANTS 1993
2 GALA Tour de France ELITES / U23 2002
2 GALA Tour de France ELITES / U23 2007
3 GP de la Commune de MANTERNACH JUNIORS 1995
3 GALA Tour de France ELITES / U23 2001
3 GALA Tour de France ELITES / U23 2003
3 GALA Tour de France ELITES / U23 2009
KIRF Hans-Peter (GER) 1 GP Peinture ROGER BRAUN JUNIORS 1981
3 GP Peinture ROGER BRAUN SCOLAIRES 4 1976
KIRSCH Alex (LUX) 1 Championnats de Luxembourg sur route MINIMES 2004
2 GP COMAT (cyclo-cross) DEB / DAMES 2007
3 Championnats de Luxembourg cyclo-cross DEBUTANTS 2008
KIRSCH Lucien (LUX) 2 GALA Tour de France EP SPECIALE 2009
KIRSIPUU Jaan (EST) 1 GP FRANÇOIS FABER (3° étape) AMATEURS 1992
2 GP FRANÇOIS FABER (1° étape) AMATEURS 1992
KLAAR Danilo (GER) 2 GP FRANÇOIS FABER (1° étape) AMATEURS 1994
3 GP FRANÇOIS FABER (Classement final) AMATEURS 1994
KLEIN David (LUX) 1 GALA Tour de France BENJAMIN 2 2005
3 GP COMAT (cyclo-cross) DEB / DAMES 2010
KLEIN Isabelle (LUX) 1 LA 14ème CHARLY GAUL A CYCLOSP DAMES 2003
3 LA 25ème CHARLY GAUL A CYCLOSP DAMES 2014
KLEIN Pierette (LUX) 2 LA 13ème CHARLY GAUL B CYCLOSP DAMES 2002
KLUCKERS Arthur (LUX) 1 GP COMAT (cyclo-cross) DEB / DAMES 2015
3 GP COMAT (cyclo-cross) DEBUTANTS 2014
3 GALA Tour de France DEB / DAMES 2015
KNAUER Hans (GER) 3 GP FRANÇOIS FABER (1° étape) AMATEURS 1988
3 GP FRANÇOIS FABER (3° étape) AMATEURS 1988
KNEIP Daniel (LUX) 2 GP du Camping ROMANTIQUE (cyclo-cross) DEB / JUN 1979
2 GP SCREEN-CENTER (cyclo-cross) DEB / JUN 1979
KNUDSEN Morten (DEN) 1 GP FRANÇOIS FABER ELITES / U23 2006
KOCKELMANN Mathieu (LUX) 1 GALA Tour de France BAMBI 1 2010
2 GALA Tour de France BAMBI 1 2009
2 GP OST-FENSTER BAMBI 1 2009
KOCKELMANN Raphael (LUX) 3 GALA Tour de France DEB / DAMES 2014
KOHL Marco (LUX) 1 GP COMAT (cyclo-cross) DEBUTANTS 1988
2 Championnats régionaux du Centre ELITES / JUN 1999
3 GP COMAT (cyclo-cross) JUNIORS 1990
KOHLVELTER Kevin (LUX) 1 GP OST-Manufaktur ELITES 2013
KOHLVELTER Pascal (LUX) 1 Trophée Eugène BESTGEN AMATEURS 1985
3 GP des Artisans MANTERNACH AMATEURS 1986
KOHN Tom (LUX) 3 GP FRANÇOIS FABER JUNIORS / U23 2011
KOKOLSHKA Sébastien (FRA) 2 LA 15ème CHARLY GAUL B CYCLOSPORTIVE 2004
3 LA 14ème CHARLY GAUL B CYCLOSPORTIVE 2003
KOLLASCHECK Hubert (GER) 1 Championnats du monde des Boulangers EP SPECIALE 2006
KÖNIGSHOFER Roland (AUT) 2 GP FRANÇOIS FABER (1° étape) AMATEURS 1983
KONS Jean-Claude (LUX) 2 GP Peinture ROGER BRAUN SCOLAIRES 4 1977
KOOLS Huub (NED) 1 GP A.G.F. (cyclo-cross) AM / PROS 1987
3 GP A.G.F. (cyclo-cross) AM / PROS 1988
KOPPENBURG Daniel (GER) 2 GP COMAT (cyclo-cross) DEBUTANTS 1995
KORZENIEWSKI Tadeusz (POL) 1 GP OST-FENSTER (cyclo-cross) ELITES / U23 2002
KOVELTER Christine (LUX) 2 Championnats de Luxembourg sur route DAMES 2003
2 LA 21ème CHARLY GAUL B CYCLOSP DAMES 2010
2 LA 22ème CHARLY GAUL B CYCLOSP DAMES 2011
KRAMP Marco (LUX) 1 GP Peinture ROGER BRAUN SCOLAIRES 1 1977
KRASNIAK Thomas (FRA) 2 GP OST-FENSTER ELITES / U23 2010
KRASNIAK Zbignew (FRA) 1 GP FRANÇOIS FABER (4° étape) AMATEURS 1987
2 GP A.G.F. (cyclo-cross) AM / PROS 1987
3 GP FRANÇOIS FABER (2° étape) AMATEURS 1986
3 GP FRANÇOIS FABER (6° étape) AMATEURS 1986
3 GP des Artisants et Commerçants JUN / AMAT 1987
KRAWCZYK Michal (FRA) 2 GP FRANÇOIS FABER ELITES / U23 1998
KREMER Ronny (LUX) 1 Championnats de Luxembourg contre-la-montre U23 2003
1 Championnats de Luxembourg sur route U23 2003
KREUZIGER Roman (CZE) 1 GP FRANÇOIS FABER (3° étape B) AMATEURS 1985
3 GP FRANÇOIS FABER (Classement final) AMATEURS 1985
KRIER Danielle (LUX) 3 Championnats du monde des Boulangers EP SPECIALE 2006
KRIPPLER Michelle (LUX) 2 LA 23ème CHARLY GAUL B CYCLOSP DAMES 2012
KRUSE Jérôme (LUX) 2 GP Supporterclub KIM KIRCHEN (cyclo-cross) BENJAMIN 2 2007
KRUSHEVSKIY Sergey (UZB) 1 GP OST-FENSTER ELITES / U23 2006
KUZNIAK Krzystof (POL) 1 GP COMAT (cyclo-cross) JUNIORS 2001
KYNDE Klaus (DEN) 2 GP FRANÇOIS FABER (4° étape) AMATEURS 1985
3 GP FRANÇOIS FABER (3° étape B) AMATEURS 1985
KYNEB Michael Holst (DEN) 3 GP OST-FENSTER ELITES / U23 1996
L'HUILLIER Régis (FRA) 2 GP OST-FENSTER ELITES / U23 1999
LAFOURTE Jéròme (BEL) 1 LA 25ème CHARLY GAUL B CYCLOSPORTIVE 2014
2 LA 24ème CHARLY GAUL B CYCLOSPORTIVE 2013
LAFOURTE Jérôme (BEL) 3 LA 20ème CHARLY GAUL B CYCLOSPORTIVE 2009
LAFRANCHI Carlo (SUI) 2 GP SCREEN-CENTER (cyclo-cross) AM / PROS 1978
LAMBORELLE Nathalie (LUX) 1 Championnats de Luxembourg cyclo-cross DAMES 2008
1 LA 20ème CHARLY GAUL B CYCLOSP DAMES 2009
1 LA 24ème CHARLY GAUL B CYCLOSP DAMES 2013
LAMESCH Gilles (LUX) 1 Championnats de Luxembourg sur route CADETS 2004
LAMESCH Mika (LUX) 2 GALA Tour de France BAMBI 2 2009
3 GP OST-FENSTER BAMBI 2 2009
3 GALA Tour de France BAMBI 3 2010
LAMPA Corrado (ITA) 2 GP OST-Manufaktur ELITES 2014
LANCE Jean-Michel (FRA) 3 GP OST-FENSTER AMATEURS 1990
3 GP OST-FENSTER ELITES / U23 1998
LANG Alec (LUX) 2 GP COMAT (cyclo-cross) JUNIORS 2011
LANGLOIS Roger (FRA) 2 Championnats du monde des Boulangers EP SPECIALE 2014
LARNO Patsy (BEL) 1 GP COMAT (cyclo-cross) DAMES 2008
LATERZA Olivier (LUX) 3 LA 16ème CHARLY GAUL B CYCLOSPORTIVE 2005
LECHNER Patrick (GER) 2 Championnats du monde des Boulangers EP SPECIALE 2014
LEESCH Chris (LUX) 2 GALA Tour de France BENJAMIN 2 2005
LEHNERT Raimund (GER) 2 GP FRANÇOIS FABER (1° étape) AMATEURS 1988
3 GP FRANÇOIS FABER (4° étape) AMATEURS 1988
3 GP FRANÇOIS FABER (Classement final) AMATEURS 1988
LEIJTEN Jean-Pierre (NED) 1 GP COMAT (cyclo-cross) JUNIORS 1991
LEITNER Roland (GER) 2 GP SCREEN-CENTER (cyclo-cross) DEB / JUN 1980
LEJEUNE Emmanuelle (BEL) 3 LA 17ème CHARLY GAUL B CYCLOSP DAMES 2006
LEJEUNE Jean-Christophe 2 LA 12ème CHARLY GAUL CYCLOSPORTIVE 2001
LENTZ Danielle (LUX) 3 Championnats de Luxembourg sur route DAMES 2003
LEONARD Sylvain (BEL) 2 GP COMAT (cyclo-cross) DEB / DAMES 2011
LEPAGE Max (LUX) 3 GALA Tour de France BAMBI 1 2010
LEWANDOWSKI Bernd (GER) 3 GP Carrelages GUY GREIF DEBUTANTS 1984
LEYDER Jang (LUX) 1 GALA Tour de France BAMBI 3 2009
1 GP OST-FENSTER BAMBI 3 2009
2 GALA Tour de France BAMBI 2 2008
LEYDER Marc (LUX) 2 GP COMAT (cyclo-cross) DEBUTANTS 1990
2 LA 5ème CHARLY GAUL CYCLOSPORTIVE 1994
LEYDER Misch (LUX) 2 LA 18ème CHARLY GAUL BAMBI 3 2007
2 GALA Tour de France BENJAMIN 1 2008
2 GP COMAT (cyclo-cross) DEBUTANTS 2014
2 GALA Tour de France DEB / DAMES 2015
LEYTEN Christophe 3 LA 10ème CHARLY GAUL CYCLOSPORTIVE 1999
LICKER Martine (LUX) 3 LA 21ème CHARLY GAUL B CYCLOSP DAMES 2010
LIENHARD Erwin (SUI) 3 Championnats des 3 Nations PROS 1978
LIESSENS Jarno (BEL) 1 GP COMAT (cyclo-cross) JUNIORS / MAS 2015
LINDGREN Anders (SWE) 3 GP FRANÇOIS FABER AMATEURS 1979
LINO Pascal (FRA) 2 GP FRANÇOIS FABER (5° étape) AMATEURS 1986
LJUNGBLAD Jonas (SWE) 1 GP OST-FENSTER ELITES 2012
LJUNGQVIST Maskus (SWE) 1 GALA Tour de France ELIM ELITES/U23 2004
LOMBARDI Giovanni (ITA) 3 GALA Tour de France ELITES / U23 1998
LONGBOTTOM Peter (GBR) 3 GP de la Commune de CONTERN AMATEURS 1979
LOOTS Feike (NED) 1 LA 18ème CHARLY GAUL A CYCLOSPORTIVE 2007
LOSCH Lex (LUX) 2 GP OST-FENSTER JUNIORS 2012
LUCA Gregory (LUX) 1 GP FRANÇOIS FABER JUNIORS 2003
LUDOVICY Marc (LUX) 2 GP OST-FENSTER AMATEURS 1990
LUDOVICY Monique (LUX) 1 LA 17ème CHARLY GAUL B CYCLOSP DAMES 2006
2 LA 18ème CHARLY GAUL B CYCLOSP DAMES 2007
3 LA 14ème CHARLY GAUL B CYCLOSP DAMES 2003
3 LA 16ème CHARLY GAUL B CYCLOSP DAMES 2005
LUETTICKEN Irmgard (GER) 3 LA 21ème CHARLY GAUL A CYCLOSP DAMES 2010
LUKES Ondres (CZE) 2 GP OST-FENSTER (cyclo-cross) ELITES / U23 2002
LÜTTICKEN Irmgard (GER) 3 LA 13ème CHARLY GAUL A CYCLOSP DAMES 2002
LUX Marco (LUX) 1 Championnats de Luxembourg sur route MASTERS 2003
LUX Pierre (LUX) 2 GP COMAT (cyclo-cross) DEB / DAMES 2008
2 GP COMAT (cyclo-cross) DEBUTANTS 2008
LUX Yann (LUX) 2 GALA Tour de France BAMBI 1 2010
LUYCKX Brent (BEL) 1 GP OST-Manufaktur ELITES / U23 2015
MAASSEN Frans (NED) 1 GP FRANÇOIS FABER (5° étape) AMATEURS 1986
MACIEKSKI Jean-Pierre (FRA) 3 Championnats du monde des Boulangers EP SPECIALE 2014
MACNIAKOVA Andrea (SVK) 3 LA 23ème CHARLY GAUL B CYCLOSP DAMES 2012
MAGAR Alex (LUX) 3 GALA Tour de France BAMBI 2 2005
MAGNUSSEN Glenn (SWE) 2 GP FRANÇOIS FABER (2° étape) AMATEURS 1993
MAHER Gary 3 GP MUSELBIKES EP SPECIALE 2014
MAJERUS Christine (LUX) 1 LA 18ème CHARLY GAUL B CYCLOSP DAMES 2007
3 Championnats de Luxembourg cyclo-cross DAMES 2008
MAJERUS Thierry (LUX) 2 GP OST-FENSTER BAMBI 2 2009
3 GALA Tour de France BAMBI 2 2009
MANDER Nic. (LUX) 1 GP COMAT (cyclo-cross) VETERANS 1991
MANGEN Ron (LUX) 2 LA 10ème CHARLY GAUL CYCLOSPORTIVE 1999
MANGERS Dan (LUX) 3 GP COMAT (cyclo-cross) JUNIORS 2011
MANNERT Jürgen (GER) 3 Championnats du monde des Boulangers EP SPECIALE 2006
3 Championnats du monde des Boulangers EP SPECIALE 2014
MARCHE Christian (LUX) 1 GP Boulangerie BARTHOLMÉ (cyclo-cross) CADETS 1993
MARGUE Frédéric (LUX) 2 Championnats régionaux du Centre MINIMES 1999
MARICHAL Thierry (BEL) 2 GP OST-FENSTER AMATEURS 1994
MARTENS René (BEL) 1 GP FRANÇOIS FABER (3° étape) AMATEURS 1977
2 GP FRANÇOIS FABER (Classement final) AMATEURS 1977
3 GP FRANÇOIS FABER (1° étape) AMATEURS 1977
MARTIN Jean-Charles (FRA) 1 LA 12ème CHARLY GAUL CYCLOSPORTIVE 2001
1 LA 14ème CHARLY GAUL A CYCLOSPORTIVE 2003
1 LA 21ème CHARLY GAUL A CYCLOSPORTIVE 2010
2 LA 11ème CHARLY GAUL CYCLOSPORTIVE 2000
3 LA 16ème CHARLY GAUL A CYCLOSPORTIVE 2005
3 LA 25ème CHARLY GAUL B CYCLOSPORTIVE 2014
MARTIN Neil (IRL) 1 Championnats régionaux du Centre JUN / AMAT 1983
1 GP FRANÇOIS FABER (3° étape A) AMATEURS 1983
1 GP FRANÇOIS FABER (prologue) AMATEURS 1983
2 GP DIPHA - Roeser (cyclo-cross) AM / PROS 1983
3 1er GP ADIDAS AMATEURS 1982
MARTINELLO Silvio (ITA) 2 GP FRANÇOIS FABER (1° étape) AMATEURS 1985
MARTINET Jarod 2 GP OST-FENSTER BENJAMIN 1 2009
MASA Pavel (CZE) 1 GP COMAT (cyclo-cross) JUNIORS 1997
1 GP COMAT (cyclo-cross) JUNIORS 1998
MASSON Xavier (FRA) 1 LA 5ème CHARLY GAUL CYCLOSPORTIVE 1994
MATEJKA Libor (CZE) 2 GP FRANÇOIS FABER (2° étape) AMATEURS 1985
MATITS James (USA) 1 LA 22ème CHARLY GAUL A CYCLOSPORTIVE 2011
MAUS Laetitia (LUX) 3 GP Supporterclub KIM KIRCHEN (cyclo-cross) BAMBI 1 2007
MAUS Virgile (LUX) 3 GP COMAT (cyclo-cross) JUNIORS 1989
McLOUGHLIN Joe (GBR) 1 GP FRANÇOIS FABER (Classement final) AMATEURS 1983
2 GP FRANÇOIS FABER (2° étape) AMATEURS 1983
MEDEK Tomas (CZE) 2 GP COMAT (cyclo-cross) JUNIORS 2010
MEINERT Peter (DEN) 3 GP OST-FENSTER AMATEURS 1989
MELCHIOR Gilbert (LUX) 1 GP Peinture ROGER BRAUN SCOLAIRES 5 1976
MELON Quentin (BEL) 1 LA 24ème CHARLY GAUL B CYCLOSPORTIVE 2013
2 LA 25ème CHARLY GAUL B CYCLOSPORTIVE 2014
MELON Sylvain (BEL) 3 LA 21ème CHARLY GAUL B CYCLOSPORTIVE 2010
MELON Vincent (BEL) 3 LA 17ème CHARLY GAUL B CYCLOSPORTIVE 2006
MENGIN Christophe (FRA) 3 GALA Tour de France ELITES / U23 2008
MERCH Mathieu (FRA) 3 Championnats du monde de la presse EP SPECIALE 2001
MERGES Jeff (LUX) 1 GALA Tour de France BAMBI 2 2007
1 GP Supporterclub KIM KIRCHEN (cyclo-cross) BAMBI 2 2007
1 LA 18ème CHARLY GAUL BAMBI 2 2007
MERLIER Tim (BEL) 3 GP de la Commune de CONTERN (cyclo-cross) ELITES / U23 2012
MERTZ Remy (BEL) 1 GP COMAT (cyclo-cross) DEB / DAMES 2010
MEYERS Charel (LUX) 2 GALA Tour de France BAMBI 2 2007
MEYERS Pascal (LUX) 1 GP COMAT (cyclo-cross) JUNIORS 1987
3 GP Boucherie Claude BAUMERT DEBUTANTS 1985
MEYS David (BEL) 2 GP de la Commune de CONTERN (cyclo-cross) ELITES / U23 2004
MEZIER Jonathan (FRA) 2 GP COMAT (cyclo-cross) JUNIORS 2003
MEZZAPESA Enzo (LUX) 1 GP des Artisans MANTERNACH AMATEURS 1986
1 LA 8ème CHARLY GAUL CYCLOSPORTIVE 1997
1 LA 13ème CHARLY GAUL B CYCLOSPORTIVE 2002
1 Championnats de Luxembourg contre-la-montre MASTERS 2004
2 LA 10ème CHARLY GAUL CYCLOSPORTIVE 1999
MICHELY Claude (LUX) 1 GP SCREEN-CENTER (cyclo-cross) AM / PROS 1978
1 GP SCREEN-CENTER (cyclo-cross) AM / PROS 1979
1 Championnats de Luxembourg cyclo-cross AM / PROS 1982
1 GP ADIDAS (cyclo-cross) AM / PROS 1985
1 GP A.G.F. (cyclo-cross) AM / PROS 1988
2 Trophée William SCHEEREN AMATEURS 1979
2 Championnats de Luxembourg cyclo-cross AM / PROS 1991
2 Championnats de Luxembourg cyclo-cross ELITES / U23 1997
3 GP de la Commune de CONTERN AMATEURS 1981
3 GP Garage Eugène BESTGEN AMATEURS 1982
3 GP A.G.F. (cyclo-cross) AM / PROS 1987
3 LA 2ème CHARLY GAUL CYCLOSPORTIVE 1991
MICHELY Kim (LUX) 2 GP COMAT (cyclo-cross) DEBUTANTS 2003
2 Championnats de Luxembourg cyclo-cross U23 2008
3 Championnats de Luxembourg sur route DEBUTANTS 2004
MICHELY Max (LUX) 1 GP COMAT (cyclo-cross) JUNIORS 2008
2 Championnats de Luxembourg cyclo-cross JUNIORS 2008
2 GP COMAT (cyclo-cross) JUNIORS 2008
3 GP FRANÇOIS FABER DEBUTANTS 2007
MINUTOLO Gino (ITA) 2 Championnats du monde des Boulangers EP SPECIALE 2006
MOHNEN Laure (BEL) 2 LA 19ème CHARLY GAUL A CYCLOSP DAMES 2008
3 LA 22ème CHARLY GAUL A CYCLOSP DAMES 2011
MONSIEURS Philippe (BEL) 3 GP FRANÇOIS FABER ELITES / U23 2003
MONTFORT Maxime (BEL) 3 GALA Tour de France ELIM ELITES/U23 2004
MORABITO Massimo (LUX) 1 GP FRANÇOIS FABER JUNIORS / U23 2013
3 GALA Tour de France CADETS 2007
MOURAVSKI Vladimir (LET) 3 GP FRANÇOIS FABER (1° étape) AMATEURS 1992
MUDROCH Ales (CZE) 3 GP OST-FENSTER (cyclo-cross) ELITES / U23 2003
MULLER Ken (LUX) 1 GP COMAT (cyclo-cross) DEB / DAMES 2011
3 GALA Tour de France BENJAMIN 1 2005
3 GP Supporterclub KIM KIRCHEN BENJAMIN 2 2006
3 GALA Tour de France MINIMES 2007
MÜLLER Ueli (SUI) 2 GP MITSUBISHI (cyclo-cross) AM / PROS 1977
3 GP SCREEN-CENTER (cyclo-cross) AM / PROS 1978
MUSEEUW Johan (BEL) 1 GALA Tour de France ELITES / U23 1997
NALBACH Anja (GER) 3 LA 15ème CHARLY GAUL B CYCLOSP DAMES 2004
NAUTA Njisk (NED) 3 LA 20ème CHARLY GAUL A CYCLOSP DAMES 2009
NEDERLOF Jos (NED) 2 Championnats du monde des Boulangers EP SPECIALE 2014
NEDERLOF Lex (NED) 2 GP du Domanie Thermal MONDORF AMATEURS 1994
3 Championnats régionaux du Centre AMATEURS 1988
NEIERTZ Conny (LUX) 2 GP FRANÇOIS FABER (3° étape) AMATEURS 1984
2 Trophée Eugène BESTGEN AMATEURS 1984
NELISSEN Danny (NED) 3 GP FRANÇOIS FABER (2° étape) AMATEURS 1989
NEUENS Marc (LUX) 3 Championnats régionaux du Centre DEBUTANTS 1988
NEUHEISEL Walter (GER) 3 GP SCREEN-CENTER (cyclo-cross) DEB / JUN 1978
NEUMAN Daniel (CZE) 3 GP COMAT (cyclo-cross) JUN / MAS / DAM 2014
NEVELS Léon (NED) 1 GP de la Commune de CONTERN JUN / AMAT 1982
1 GP FRANÇOIS FABER AMATEURS 1982
NEY Nico (LUX) 1 GP FRANÇOIS FABER AMATEURS 1981
1 GP DIPHA - Roeser (cyclo-cross) AM / PROS 1984
2 GP de la Commune de CONTERN AMATEURS 1981
3 Trophée William SCHEEREN AMATEURS 1978
3 GP SCREEN-CENTER (cyclo-cross) AM / PROS 1979
3 GP des Communes réunies AMATEURS 1980
3 Championnats de Luxembourg cyclo-cross AM / PROS 1982
NEYER Nico (LUX) 2 Souvenir Antoine TRIACCA VETERANS 1986
NILSON Bo Hakan (SWE) 1 GP OST-FENSTER ELITES / U23 2010
2 GP OST-FENSTER ELITES / U23 2005
NOISET Frédéric (BEL) 2 GP FRANÇOIS FABER ELITES / U23 2002
NOLENTINI Rinaldo (BEL) 3 LA 24ème CHARLY GAUL B CYCLOSPORTIVE 2013
NORGA Roland (BEL) 1 LA 22ème CHARLY GAUL B CYCLOSPORTIVE 2011
3 LA 23ème CHARLY GAUL B CYCLOSPORTIVE 2012
NÖSGES Jürgen (GER) 2 GP du Camping ROMANTIQUE (cyclo-cross) DEB / JUN 1983
NOTHUM Lis (LUX) 2 GALA Tour de France BAMBI 1 2008
NOTHUM Luc (LUX) 2 Championnats de Luxembourg cyclo-cross JUNIORS 1991
NOTHUM Pol (LUX) 3 GALA Tour de France BENJAMIN 2 2010
NOVOSAD Anton (CZE) 2 GP FRANÇOIS FABER (2° étape) AMATEURS 1987
NOYER Fabrice (LUX) 1 GP Boucherie EISCHEN-MOOTZ (cyclo-cross) JUNIORS 1993
NYS Sven (BEL) 1 GP COMAT (cyclo-cross) JUNIORS 1994
1 GP de la Commune de STEINSEL (cyclo-cross) ELITES / U23 1997
1 GP de la Commune de STEINSEL (cyclo-cross) ELITES / U23 1999
OLANO Abraham (ESP) 2 GALA Tour de France ELITES / U23 1996
OLIEMAN Mark (NED) 2 LA 18ème CHARLY GAUL A CYCLOSPORTIVE 2007
OLSEN Jack (DEN) 1 GP FRANÇOIS FABER (2° étape) AMATEURS 1984
1 GP FRANÇOIS FABER (5° étape) AMATEURS 1984
1 GP FRANÇOIS FABER (Classement final) AMATEURS 1984
OMMER Frank (GER) 1 GP FRANÇOIS FABER (2° étape) AMATEURS 1985
ORTILLON Valentin (FRA) 2 GP COMAT (cyclo-cross) JUNIORS 2013
OSTERGAARD Jan (DEN) 2 GP OST-FENSTER AMATEURS 1991
3 Trophée Eugène BESTGEN AMATEURS 1984
3 GP OST-FENSTER AMATEURS 1993
3 GP OST-FENSTER ELITES / U23 2000
OTTEN Yannick 2 GP Supporterclub KIM KIRCHEN (cyclo-cross) BAMBI 1 2007
OZERS Kaspars (LET) 1 GP FRANÇOIS FABER (3° étape) AMATEURS 1993
3 GP FRANÇOIS FABER (2° étape) AMATEURS 1993
OZOLS Dainis (LAT) 1 GP FRANÇOIS FABER (3° étape) AMATEURS 1994
PADERHUBER Oliver (LUX) 1 Championnats régionaux du Centre ELITES / JUN 1999
2 GP COMAT (cyclo-cross) DEBUTANTS 1996
2 Championnats de Luxembourg cyclo-cross DEBUTANTS 1997
PAFFRATH Jörg (GER) 1 GP FRANÇOIS FABER (Classement final) AMATEURS 1991
2 GP OST-FENSTER AMATEURS 1993
3 GP du Camping ROMANTIQUE (cyclo-cross) DEB / JUN 1984
3 GP FRANÇOIS FABER (2° étape) AMATEURS 1990
PANTANI Marco (ITA) 1 GALA Tour de France ELITES / U23 1998
PAPE Michael (GER) 3 GP des Artisans MANTERNACH AMATEURS 1985
PAPI Dani (LUX) 1 LA 8ème CHARLY GAUL B CYCLOSPORTIVE 1997
PAPI Dany (LUX) 3 LA 7ème CHARLY GAUL B CYCLOSPORTIVE 1996
PAROTTA Tristan (LUX) 1 LA 18ème CHARLY GAUL BAMBI 3 2007
1 GALA Tour de France BENJAMIN 1 2008
1 GALA Tour de France BENJAMIN 2 2009
2 GALA Tour de France BAMBI 3 2007
2 GP Supporterclub KIM KIRCHEN (cyclo-cross) BAMBI 3 2007
2 GP OST-FENSTER BENJAMIN 2 2009
3 GP Supporterclub KIM KIRCHEN BAMBI 2 2006
PEDERSEN Alex (DEN) 1 GP FRANÇOIS FABER (1° étape) AMATEURS 1993
1 GP FRANÇOIS FABER (Classement final) AMATEURS 1993
2 GP FRANÇOIS FABER (3° étape) AMATEURS 1993
PEDERSEN Jörgen (DEN) 2 GP FRANÇOIS FABER (4° étape) AMATEURS 1984
3 GP FRANÇOIS FABER (Classement final) AMATEURS 1984
PEDERSEN Per (DEN) 2 GP des Artisans MANTERNACH AMATEURS 1985
2 GP CHARLY GAUL PROS 1989
PEETERS Rob (BEL) 2 GP de la Commune de CONTERN (cyclo-cross) ELITES / U23 2011
3 GP de la Commune de CONTERN (cyclo-cross) ELITES / U23 2010
PELGRIMS Robby (BEL) 2 GP COMAT (cyclo-cross) JUNIORS 1994
PENNING Alain (LUX) 3 Championnats de Luxembourg sur route MASTERS 2003
PERAUD Jean-Christophe (FRA) 3 GALA Tour de France ELITES / U23 2014
PEREIRA MARQUES Raphael 3 GP OST-FENSTER BAMBI 3 2009
PETELIN Jan (ITA) 2 GALA Tour de France ELITES / U23 2014
PETERSEN Jörgen Bo (DEN) 1 GP OST-FENSTER AMATEURS 1994
1 LA 7ème CHARLY GAUL CYCLOSPORTIVE 1996
3 GP OST-FENSTER AMATEURS 1995
PETIT Jean-Claude 3 LA 11ème CHARLY GAUL CYCLOSPORTIVE 2000
PEYRAMAURE Pascal (FRA) 3 GP FRANÇOIS FABER (4° étape) AMATEURS 1986
PHILIPPE Perrine (FRA) 2 GP COMAT (cyclo-cross) DAMES 2008
PICCIANO Ivan (SUI) 2 Championnats du monde des Boulangers EP SPECIALE 2014
PIECH Edward (POL) 3 GP Félix GIORGETTI (cyclo-cross) AM / PROS 1991
PITCHON Stijn (BEL) 1 Championnats du monde des Boulangers EP SPECIALE 2014
PITUCH Slavomir (POL) 1 GP COMAT (cyclo-cross) JUNIORS 2002
PIZIKS Arvis (LAT) 1 GP FRANÇOIS FABER (2° étape) AMATEURS 1994
1 GP FRANÇOIS FABER (Classement final) AMATEURS 1994
2 GP FRANÇOIS FABER (3° étape) AMATEURS 1994
PLAISANCE Jean-Yves (FRA) 3 GP du Camping ROMANTIQUE (cyclo-cross) AM / PROS 1977
PLAMBECK Frank (GER) 1 GP des Artisants et Commerçants JUN / AMAT 1987
PLOEG Eric (NED) 2 GP du Camping ROMANTIQUE (cyclo-cross) DEB / JUN 1980
PÖLLET Erwin (GER) 1 Championnats du monde des Boulangers EP SPECIALE 2006
PONTONI Daniele (ITA) 2 GP Assurances PAUL DUNKEL (cyclo-cross) AM / PROS 1995
3 GP Assurances PAUL DUNKEL (cyclo-cross) AM / PROS 1993
POOS Christian (LUX) 1 Championnats de Luxembourg contre-la-montre ELITES 2003
1 GP FRANÇOIS FABER ELITES / U23 2009
1 GP FRANÇOIS FABER ELITES / U23 2010
2 GP de la Commune de MANTERNACH JUNIORS 1994
2 GP OST-FENSTER ELITES / U23 2009
2 GP OST-FENSTER ELITES 2011
2 LA 23ème CHARLY GAUL A CYCLOSPORTIVE 2012
3 LA 4ème CHARLY GAUL B CYCLOSPORTIVE 1993
3 Championnats de Luxembourg sur route ELITES 2003
3 GP FRANÇOIS FABER ELITES / U23 2004
3 GP OST-FENSTER ELITES / U23 2010
3 LA 24ème CHARLY GAUL A CYCLOSPORTIVE 2013
PORRINI Attilio 3 GP COMAT (cyclo-cross) DEBUTANTS 1995
PORTE Richie (AUS) 2 GALA Tour de France ELITES / U23 2013
PORTZENEM Marco (LUX) 2 GP Peinture ROGER BRAUN SCOLAIRES 1 1976
2 GP Peinture ROGER BRAUN SCOLAIRES 2 1977
PREISSLER Uwe (GER) 3 GP FRANÇOIS FABER (3° étape) AMATEURS 1992
PRIES Cédric (LUX) 3 GP COMAT (cyclo-cross) DEB / DAMES 2015
PRIHODA Lukas (CZE) 1 GP COMAT (cyclo-cross) JUNIORS 2004
PRUDHOMMEAUX Olivier (FRA) 2 GP Carrelages GUY GREIF DEB / JUN 1982
PRZYBYL Laurent (FRA) 2 GP COMAT (cyclo-cross) JUNIORS 1988
RAACH Mario (LUX) 2 GP COMAT (cyclo-cross) AM / VET 1990
2 GP COMAT (cyclo-cross) AMATEURS 1991
RAMAN Dirk (BEL) 1 Championnats du monde des Boulangers EP SPECIALE 2006
RAMSAUER Jan (SUI) 1 Trophée Men BRUCH (cyclo-cross) JUNIORS 1993
RANTAMAA Anna-Kreeta (FIN) 3 LA 22ème CHARLY GAUL B CYCLOSP DAMES 2011
RASCH Patrick (NED) 2 GP FRANÇOIS FABER (1° étape) AMATEURS 1991
RAUBER Josef (GER) 1 GP COMAT (cyclo-cross) JUNIORS 2006
2 GP COMAT (cyclo-cross) JUNIORS 2007
REDING Guy (LUX) 3 GP Peinture ROGER BRAUN SCOLAIRES 3 1976
REDING Raoul (LUX) 3 GP COMAT (cyclo-cross) JUNIORS 2004
REES Cecilia (LUX) 2 LA 18ème CHARLY GAUL BAMBI 2 2007
REES Edie (LUX) 3 LA 26ème CHARLY GAUL B CYCLOSP DAMES 2015
REES Tom (LUX) 1 GP Supporterclub KIM KIRCHEN (cyclo-cross) BENJAMIN 2 2007
3 GALA Tour de France BENJAMIN 2 2007
3 LA 18ème CHARLY GAUL BENJAMIN 2 2007
REGEC Josef (CZE) 2 GP FRANÇOIS FABER (3° étape A) AMATEURS 1987
2 GP FRANÇOIS FABER (Classement final) AMATEURS 1987
2 GP FRANÇOIS FABER (4° étape) AMATEURS 1992
2 GP FRANÇOIS FABER (Classement final) AMATEURS 1992
3 GP FRANÇOIS FABER (2° étape) AMATEURS 1992
REIBER Denny (LUX) 1 GALA Tour de France CADETS 2007
REICHLING Lex (LUX) 3 GP COMAT (cyclo-cross) JUNIORS 2008
REINERT Jimmy (LUX) 2 Championnats de Luxembourg sur route MINIMES 2004
2 GALA Tour de France CADETS 2007
REULAND Ferd (LUX) 1 LA 3ème CHARLY GAUL B CYCLOSPORTIVE 1992
2 LA 4ème CHARLY GAUL B CYCLOSPORTIVE 1993
REULAND Tanja (LUX) 1 Championnats régionaux du Centre DAMES 1988
REUTER Philippe (LUX) 2 GALA Tour de France BAMBI 3 2010
RICCI Pierre (FRA) 3 Championnats du monde des Boulangers EP SPECIALE 2014
RICHARD Damien (FRA) 2 LA 17ème CHARLY GAUL A CYCLOSPORTIVE 2006
RICHARTZ Guy (LUX) 1 GP SCREEN-CENTER (cyclo-cross) DEB / JUN 1980
RICHTER Kai-Uwe (GER) 2 GP du Camping ROMANTIQUE (cyclo-cross) DEB / JUN 1984
RIES Michel (LUX) 2 GALA Tour de France DEB / DAMES 2014
2 GP FRANÇOIS FABER JUNIORS 2015
RIES Pierre (LUX) 1 GP Carrelages GUY GREIF DEBUTANTS 1984
1 GP COMAT (cyclo-cross) JUNIORS 1986
RIFFEL Gilles (FRA) 1 GP FRANÇOIS FABER ELITES / U23 1998
RIIS Bjarne (DEN) 1 GP des Artisans MANTERNACH AMATEURS 1985
1 LA 6ème CHARLY GAUL CYCLOSPORTIVE 1995
1 GALA Tour de France ELITES / U23 1996
1 GP OST-FENSTER ELITES / U23 1996
3 Trophée Eugène BESTGEN AMATEURS 1985
3 GALA Tour de France ELITES / U23 1997
RINGLEVER Linda (NED) 2 LA 20ème CHARLY GAUL A CYCLOSP DAMES 2009
RINNEN Steve (LUX) 3 GP COMAT (cyclo-cross) DEBUTANTS 1987
3 GP de la Commune de CONTERN JUNIORS 1989
RITTER Urs (SUI) 2 GP du Camping ROMANTIQUE (cyclo-cross) AM / PROS 1976
3 GP MITSUBISHI (cyclo-cross) AM / PROS 1977
ROCHA Carlo 1 GP Peinture ROGER BRAUN SCOLAIRES 5 1977
ROCHE Nicolas (IRL) 3 GALA Tour de France ELITES / U23 2010
RODEN Jeff (LUX) 2 Championnats régionaux du Centre JUNIORS 1988
RODRIGUES ROCHA Leandro 1 GP OST-FENSTER BENJAMIN 1 2009
ROLIN Yves (BEL) 2 1er GP ADIDAS AMATEURS 1982
RONDELEZ Björn (BEL) 1 GP de la Commune de CONTERN (cyclo-cross) ELITES / U23 2004
2 GP OST-FENSTER (cyclo-cross) ELITES / U23 2003
ROOS Raoul (LUX) 3 Championnats régionaux du Centre VETERANS 1988
ROPARS Philippe (FRA) 3 Championnats du monde des Boulangers EP SPECIALE 2014
ROSBORG Michael (DEN) 1 GP FRANÇOIS FABER (1° étape) AMATEURS 1994
2 GP FRANÇOIS FABER (Classement final) AMATEURS 1994
3 GP FRANÇOIS FABER ELITES / U23 1996
ROTH Thomas (SUI) 2 Trophée Men BRUCH (cyclo-cross) JUNIORS 1993
ROUS Didier (FRA) 2 GP FRANÇOIS FABER (1° étape) AMATEURS 1990
RUITERKAMP Harry (NED) 1 Championnats du monde de la presse EP SPECIALE 2001
SADELER Laurent (LUX) 2 GP COMAT (cyclo-cross) JUNIORS 2008
SALMON Nicolas 2 LA 12ème CHARLY GAUL CYCLOSPORTIVE 2001
SALMON Noémie 1 Championnats du monde des Boulangers EP SPECIALE 2014
SALON Peter (USA) 3 GP OST-FENSTER ELITES / U23 2009
SAND Fernand (LUX) 1 GP Peinture ROGER BRAUN SCOLAIRES 2 1976
1 GP COMAT (cyclo-cross) AMATEURS 1991
2 GP Carrelages GUY GREIF DEB / JUN 1983
3 Championnats de Luxembourg cyclo-cross DEB / JUN 1982
3 GP du Camping ROMANTIQUE (cyclo-cross) DEB / JUN 1983
SANDAHL Per (DEN) 1 GP FRANÇOIS FABER (3° étape B) AMATEURS 1983
2 Trophée William SCHEEREN AMATEURS 1978
2 GP FRANÇOIS FABER (prologue) AMATEURS 1983
SANDERS Peter (GBR) 1 GP FRANÇOIS FABER (1° étape) AMATEURS 1983
SANTAMARIA Guiliano (FRA) 1 GALA Tour de France BAMBI 1 2009
1 GP OST-FENSTER BAMBI 1 2009
1 GALA Tour de France BAMBI 2 2010
SCHAAF Claude (FRA) 2 GP COMAT (cyclo-cross) JUNIORS 1987
SCHALK Gérard (LUX) 3 GP FRANÇOIS FABER ELITES / U23 2000
SCHALTZ Guy (LUX) 3 GP Carrelages GUY GREIF DEB / JUN 1982
SCHANEN Ronny (LUX) 1 GP COMAT (cyclo-cross) DEBUTANTS 1989
1 GP COMAT (cyclo-cross) JUNIORS 1990
1 Championnats de Luxembourg cyclo-cross JUNIORS 1991
2 GP COMAT (cyclo-cross) DEBUTANTS 1988
3 GP COMAT (cyclo-cross) JUNIORS 1991
SCHANEN Tom (LUX) 3 GP FRANCOIS FABER JUNIORS 2009
SCHARLE Simone (LUX) 2 LA 15ème CHARLY GAUL B CYCLOSP DAMES 2004
SCHARTZ Guy (LUX) 2 GP Peinture ROGER BRAUN SCOLAIRES 4 1976
3 GP Peinture ROGER BRAUN SCOLAIRES 5 1977
SCHARTZ Lena (LUX) 2 GALA Tour de France BENJAMIN 2 2010
SCHENK Michael (GER) 1 GP FRANÇOIS FABER (4° étape) AMATEURS 1986
2 GP FRANÇOIS FABER (6° étape) AMATEURS 1986
3 GP FRANÇOIS FABER (1° étape) AMATEURS 1986
SCHINKER Nico (LUX) 1 Championnats régionaux du Centre MINIMES 1999
3 Championnats de Luxembourg sur route DEBUTANTS 2003
SCHLECHTER Pit (LUX) 1 GP FRANÇOIS FABER JUNIORS 2008
3 GP COMAT (cyclo-cross) JUNIORS 2007
3 Championnats de Luxembourg cyclo-cross JUNIORS 2008
SCHLECHTER Pol (LUX) 3 GP COMAT (cyclo-cross) DEBUTANTS 1999
SCHLECK Andy (LUX) 1 GP FRANÇOIS FABER JUNIORS 2002
1 Championnats de Luxembourg contre-la-montre JUNIORS 2003
1 Championnats de Luxembourg sur route JUNIORS 2003
1 Championnats de Luxembourg contre-la-montre U23 2004
1 Championnats de Luxembourg sur route U23 2004
1 GALA Tour de France ELITES / U23 2008
1 GALA Tour de France ELITES / U23 2010
3 GALA Tour de France CLM ELITES/U23 2005
3 GALA Tour de France ELITES / U23 2011
SCHLECK Frank (LUX) 1 GP Boulangerie BARTHOLMÉ DEB / DAMES 1994
1 GALA Tour de France ELITES / U23 2009
1 GALA Tour de France ELITES / U23 2011
2 Championnats de Luxembourg sur route ELITES 2004
3 GP FRANÇOIS FABER ELITES / U23 1998
3 GALA Tour de France CRIT ELITES/U23 2005
3 GALA Tour de France ELITES / U23 2007
SCHLOESSER David (LUX) 1 GP COMAT (cyclo-cross) DEBUTANTS 2003
2 Championnats de Luxembourg sur route DEBUTANTS 2004
3 Championnats de Luxembourg cyclo-cross U23 2008
SCHMIT Claude (LUX) 1 GP Peinture ROGER BRAUN SCOLAIRES 4 1977
SCHMIT Roland (LUX) 3 Championnats de Luxembourg contre-la-montre MASTERS 2004
SCHMITT Fabien (FRA) 3 LA 26ème CHARLY GAUL B CYCLOSPORTIVE 2015
SCHMITT Luc (LUX) 1 LA 4ème CHARLY GAUL B CYCLOSPORTIVE 1993
2 GP de la Commune de MANTERNACH JUNIORS 1995
SCHMITT Michael (FRA) 2 GP COMAT (cyclo-cross) DEBUTANTS 1998
2 GP COMAT (cyclo-cross) JUNIORS 2000
3 GP COMAT (cyclo-cross) JUNIORS 1999
SCHMITT Robert (LUX) 1 Championnats de Luxembourg sur route JUNIORS 2004
2 Championnats de Luxembourg contre-la-montre JUNIORS 2004
3 Championnats de Luxembourg sur route JUNIORS 2003
SCHMUTZ Godi (SUI) 2 Championnats des 3 Nations PROS 1978
SCHNADT Henri (LUX) 1 GP Carrelages GUY GREIF DEB / JUN 1982
1 GP du Camping ROMANTIQUE (cyclo-cross) DEB / JUN 1983
2 Championnats de Luxembourg cyclo-cross DEB / JUN 1982
2 GP des Artisans MANTERNACH AMATEURS 1986
SCHNELL Dieter (GER) 3 GP SCREEN-CENTER (cyclo-cross) DEB / JUN 1980
SCHOONBROD Bob (NED) 1 GP OST-Manufaktur ELITES 2014
SCHOOS Bob (LUX) 2 GP COMAT (cyclo-cross) DEBUTANTS 1997
3 GP COMAT (cyclo-cross) DEBUTANTS 1998
SCHOOS Kim (LUX) 1 GP COMAT (cyclo-cross) DEBUTANTS 1996
2 Championnats de Luxembourg cyclo-cross JUNIORS 1997
3 GP COMAT (cyclo-cross) JUNIORS 1997
SCHOOTS Pascal (NED) 2 GP OST-FENSTER AMATEURS 1995
SCHRANZ Jean-Claude (LUX) 1 GP COMAT (cyclo-cross) DEBUTANTS 1986
3 GP COMAT (cyclo-cross) JUNIORS 1987
SCHREIBER Felix (LUX) 1 GP OST-FENSTER BENJAMIN 2 2009
1 GP COMAT (cyclo-cross) DEB / DAMES 2013
1 GP COMAT (cyclo-cross) DEBUTANTS 2014
SCHROEN Peter (NED) 1 LA 15ème CHARLY GAUL B CYCLOSPORTIVE 2004
1 LA 16ème CHARLY GAUL B CYCLOSPORTIVE 2005
1 LA 21ème CHARLY GAUL B CYCLOSPORTIVE 2010
2 LA 17ème CHARLY GAUL B CYCLOSPORTIVE 2006
2 LA 20ème CHARLY GAUL B CYCLOSPORTIVE 2009
3 LA 18ème CHARLY GAUL A CYCLOSPORTIVE 2007
SCHUIT Jacques (NED) 1 LA 24ème CHARLY GAUL A CYCLOSPORTIVE 2013
SCHULZE Andre (SUI) 2 GALA Tour de France CLM ELITES/U23 2004
SCHURER Eddy (NED) 1 GP FRANÇOIS FABER (2° étape) AMATEURS 1986
2 GP FRANÇOIS FABER (3° étape) AMATEURS 1986
3 GP FRANÇOIS FABER (Classement final) AMATEURS 1986
SCHWENK Andreas (GER) 2 GP Boucherie Claude BAUMERT JUNIORS 1985
3 GP FRANÇOIS FABER (2° étape) AMATEURS 1988
3 GP FRANÇOIS FABER (3° étape) AMATEURS 1989
3 GP FRANÇOIS FABER (Classement final) AMATEURS 1989
SCHWICKERT Timo 2 GALA Tour de France BAMBI 2 2010
SCOLATI Jil 3 GALA Tour de France BAMBI 3 2005
SEER Michael (GER) 3 GP Peinture ROGER BRAUN SCOLAIRES 1 1976
SEITHEL Hans (GER) 2 GP SCREEN-CENTER (cyclo-cross) DEB / JUN 1978
SELMIKEIT Oliver (GER) 3 GP OST-FENSTER ELITES / U23 2007
SERENO Donato 3 GP COMAT (cyclo-cross) DEB / DAMES 2004
SERRA Patrick (SWE) 1 GP FRANÇOIS FABER (1° étape) AMATEURS 1985
SICKMÜLLER Johannes (GER) 1 GP de la Commune NIEDERANVEN (cyclo-cross) ELITES / U23 2007
SICKMULLER Johannes (GER) 2 GP de la Commune de CONTERN (cyclo-cross) ELITES / U23 2005
2 GP de la Commune NIEDERANVEN (cyclo-cross) ELITES / U23 2008
SILOVS Juris (LTU) 1 GP FRANÇOIS FABER AMATEURS 1995
1 GP Nic. FRANTZ AMATEURS 1995
SIMON François (FRA) 3 GALA Tour de France ELITES / U23 1999
SIMONI Gilberto (ITA) 2 GALA Tour de France ELITES / U23 2003
2 GALA Tour de France ELITES / U23 2008
SKALA Jakub (CZE) 1 GP COMAT (cyclo-cross) JUNIORS 2010
SKIBBY Jesper (DEN) 1 GP FRANÇOIS FABER (4° étape) AMATEURS 1985
3 GALA Tour de France ELITES / U23 1996
SLENDEBROEK Jannes (NED) 2 Trophée William SCHEEREN AMATEURS 1981
SMEETS Roger (NED) 3 GP du Domanie Thermal MONDORF AMATEURS 1994
SONNHALTER Philippe (LUX) 2 GP COMAT (cyclo-cross) DEBUTANTS 1991
SÖRENSEN Brian (DEN) 1 GP FRANÇOIS FABER (4° étape) AMATEURS 1984
2 GP FRANÇOIS FABER (1° étape) AMATEURS 1984
2 GP FRANÇOIS FABER (Classement final) AMATEURS 1984
SOULHAC Marc 1 LA 4ème CHARLY GAUL CYCLOSPORTIVE 1993
SPEICHER Garry (LUX) 1 GP Peinture ROGER BRAUN SCOLAIRES 4 1976
1 Championnats régionaux du Centre DEBUTANTS 1979
2 GP Peinture ROGER BRAUN SCOLAIRES 5 1977
2 GP Peinture ROGER BRAUN JUNIORS 1980
3 GP Peinture ROGER BRAUN DEBUTANTS 1979
SPICKERMANN Florian (GER) 2 Championnats du monde des Boulangers EP SPECIALE 2014
SPYSSCHAERT Anthony (BEL) 3 LA 25ème CHARLY GAUL A CYCLOSPORTIVE 2014
3 LA 26ème CHARLY GAUL A CYCLOSPORTIVE 2015
STAAR Gilles (LUX) 2 GP Boulangerie BARTHOLMÉ DEB / DAMES 1994
STAAR Steve (LUX) 1 LA 6ème CHARLY GAUL B CYCLOSPORTIVE 1995
STAMM Marlène (SUI) 1 Championnats du monde des Boulangers EP SPECIALE 2006
STAMM Marlene (SUI) 1 Championnats du monde des Boulangers EP SPECIALE 2014
STARK Regina (GER) 2 Championnats du monde des Boulangers EP SPECIALE 2014
STEFFEN Jean (LUX) 3 LA 9ème CHARLY GAUL B CYCLOSPORTIVE 1998
STEICHEN Marco (LUX) 3 GP COMAT (cyclo-cross) AMATEURS 1991
3 LA 3ème CHARLY GAUL B CYCLOSPORTIVE 1992
STEIN Anne (GER) 3 LA 24ème CHARLY GAUL A CYCLOSP DAMES 2013
STEINES Luc (LUX) 1 GP COMAT (cyclo-cross) DEBUTANTS 1990
1 Championnats de Luxembourg cyclo-cross DEBUTANTS 1991
STENERSEN Bjorn (NED) 2 GP FRANÇOIS FABER (2° étape) AMATEURS 1992
STIEFLING Horst (GER) 1 Championnats du monde des Boulangers EP SPECIALE 2006
STOBBERUP Lars (DEN) 2 GP des Artisants et Commerçants JUN / AMAT 1987
STOLTZ Yannick (LUX) 1 Championnats de Luxembourg sur route DEBUTANTS 2003
1 Championnats de Luxembourg sur route DEBUTANTS 2004
STROUKEN Patrick (NED) 3 GP FRANÇOIS FABER (1° étape) AMATEURS 1989
STRYNCKX Nico (BEL) 1 GP OST-FENSTER ELITES / U23 1997
1 GP Nic. FRANTZ ELITES / U23 1999
2 GP FRANÇOIS FABER ELITES / U23 1999
STYBAR Zdenek (CZE) 1 GALA Tour de France ELITES / U23 2015
SUNNEN Philipp (LUX) 1 GP Supporterclub KIM KIRCHEN BENJAMIN 1 2006
2 GALA Tour de France BENJAMIN 2 2007
2 LA 18ème CHARLY GAUL BENJAMIN 2 2007
2 GP COMAT (cyclo-cross) DEB / DAMES 2012
3 GP COMAT (cyclo-cross) DEB / DAMES 2011
SWEECK Laurens (BEL) 3 GP COMAT (cyclo-cross) JUNIORS 2010
SWEETNAM Chobe 3 GALA Tour de France BAMBI 2 2008
SWINNEN Danny (BEL) 3 GP FRANÇOIS FABER ELITES / U23 1999
TAKENS Gerrie (NED) 3 GP FRANÇOIS FABER (4° étape) AMATEURS 1984
TEGSTRÖM Jonas (SWE) 2 GP FRANÇOIS FABER (2° étape) AMATEURS 1984
TEIRLINCK Jens (BEL) 1 GP COMAT (cyclo-cross) JUNIORS 2013
TEMMERMANN Joseph 3 LA 11ème CHARLY GAUL CYCLOSPORTIVE 2000
TEMPESTA Adriano (ITA) 2 Championnats régionaux du Centre DEB / JUN 1983
3 GP Carrelages GUY GREIF JUNIORS 1984
3 GP Boucherie Claude BAUMERT JUNIORS 1985
TER BEEK Linda (NED) 3 GP COMAT (cyclo-cross) DAMES 2015
THEBES Raymond (NED) 3 GP des Artisans MANTERNACH AMATEURS 1988
THEIS Christian (LUX) 1 GP COMAT (cyclo-cross) DEBUTANTS 1995
1 GP SIMONS PLAZA ELITES / JUN 1999
1 GP FRANÇOIS FABER ELITES / U23 2000
2 GP Boulangerie BARTHOLMÉ (cyclo-cross) CADETS 1993
3 GP COMAT (cyclo-cross) DEBUTANTS 1994
3 Championnats de Luxembourg cyclo-cross JUNIORS 1997
THEISEN Hans-Werner (GER) 3 GP FRANÇOIS FABER (3° étape B) AMATEURS 1987
THEOBALD Marc (LUX) 3 Championnats de Luxembourg sur route MASTERS 2004
THILL Maurice (LUX) 3 GP COMAT (cyclo-cross) DEB / DAMES 2013
THILL Tom (LUX) 1 Championnats de Luxembourg sur route CADETS 2003
2 Championnats de Luxembourg sur route CADETS 2004
THILTGES Scott (LUX) 2 GP COMAT (cyclo-cross) JUNIORS 2009
THIMISTER Jean-Michel (BEL) 1 LA 17ème CHARLY GAUL B CYCLOSPORTIVE 2006
2 LA 19ème CHARLY GAUL B CYCLOSPORTIVE 2008
THUT Kurt (SUI) 2 Championnats du monde des Boulangers EP SPECIALE 2006
TOMAN Vaclav (CZE) 1 GP FRANÇOIS FABER (1° étape) AMATEURS 1987
1 GP FRANÇOIS FABER (2° étape) AMATEURS 1992
1 GP FRANÇOIS FABER (Classement final) AMATEURS 1992
3 GP FRANÇOIS FABER (4° étape) AMATEURS 1987
TOUWEN Mark (NED) 3 LA 20ème CHARLY GAUL A CYCLOSPORTIVE 2009
TRABER Robin (SUI) 2 Championnats du monde des Boulangers EP SPECIALE 2006
TRIEBEL Olivier (LUX) 1 GP Boucherie Claude BAUMERT JUNIORS 1985
2 GP Carrelages GUY GREIF JUNIORS 1984
3 Championnats de Luxembourg cyclo-cross AM / PROS 1991
TRIEBEL Pascal (LUX) 1 GP Peinture ROGER BRAUN SCOLAIRES 1 1976
1 GP Carrelages GUY GREIF JUNIORS 1984
1 GP du Camping ROMANTIQUE (cyclo-cross) DEB / JUN 1984
1 GP du Domanie Thermal MONDORF AMATEURS 1994
1 GP OST-FENSTER AMATEURS 1995
1 Championnats de Luxembourg cyclo-cross ELITES / U23 1997
1 GP FRANÇOIS FABER ELITES / U23 2005
1 Championnats du monde des Boulangers EP SPECIALE 2014
2 GP Peinture ROGER BRAUN SCOLAIRES 1 1977
2 GP ADIDAS (cyclo-cross) AM / PROS 1985
2 GP FRANÇOIS FABER AMATEURS 1995
2 LA 9ème CHARLY GAUL CYCLOSPORTIVE 1998
2 Championnats de Luxembourg contre-la-montre ELITES 2003
2 Championnats de Luxembourg contre-la-montre ELITES 2004
2 GP COMAT (cyclo-cross) JUN / MAS / DAM 2014
3 GP Carrelages GUY GREIF DEB / JUN 1983
3 GP Sports ERIC PAULY (cyclo-cross) AM / PROS 1986
3 GP Nic. FRANTZ AMATEURS 1995
3 LA 13ème CHARLY GAUL A CYCLOSPORTIVE 2002
3 GP OST-FENSTER ELITES / U23 2004
3 GP OST-FENSTER ELITES / U23 2005
3 LA 17ème CHARLY GAUL A CYCLOSPORTIVE 2006
3 Championnats de Luxembourg cyclo-cross ELITES 2008
3 LA 19ème CHARLY GAUL A CYCLOSPORTIVE 2008
TRIQUET Nadia (FRA) 3 GP COMAT (cyclo-cross) DEBUTANTS 2000
TROMME Benoît (BEL) 3 GP de la Commune de MANTERNACH JUNIORS 1994
TURCHI Luc (LUX) 3 GALA Tour de France BENJAMIN 2 2005
3 GP COMAT (cyclo-cross) JUNIORS 2012
3 GP FRANÇOIS FABER JUNIORS / U23 2013
3 GP OST-Manufaktur ELITES / U23 2015
TURCHI Mara (LUX) 3 GP Supporterclub KIM KIRCHEN BAMBI 1 2006
3 GP OST-FENSTER BENJAMIN 1 2009
UDBY Lars (DEN) 3 GP FRANÇOIS FABER (2° étape) AMATEURS 1977
UEBING Dieter (GER) 2 GP du Camping ROMANTIQUE (cyclo-cross) AM / PROS 1979
2 GP ADIDAS (cyclo-cross) AM / PROS 1984
ULLRICH Jan (GER) 2 GALA Tour de France ELITES / U23 1998
3 GALA Tour de France ELITES / U23 2000
URBANY Eugène (LUX) 1 Trophée William SCHEEREN AMATEURS 1978
1 GP FRANÇOIS FABER AMATEURS 1979
2 Championnats régionaux du Centre JUN / AMAT 1979
VAINSTEINS Romans (LAT) 2 GP FRANÇOIS FABER ELITES / U23 1996
2 GALA Tour de France ELITES / U23 1999
VALA Matej (CZE) 3 GP COMAT (cyclo-cross) JUNIORS 2009
VALENTINY Charles (LUX) 2 GP COMAT (cyclo-cross) DEBUTANTS 2000
VALKENBURG Ilona (NED) 2 LA 18ème CHARLY GAUL A CYCLOSP DAMES 2007
VAN AKEN Steven (BEL) 1 GP CHARLY GAUL AMATEURS 1995
2 GP OST-FENSTER ELITES / U23 1996
3 GP FRANÇOIS FABER (1° étape) AMATEURS 1994
VAN AMERONGEN Thijs (NED) 1 GP de la Commune de CONTERN (cyclo-cross) ELITES / U23 2014
VAN BON Léon (NED) 1 GP FRANÇOIS FABER (1° étape) AMATEURS 1991
VAN CALSTER Guido (BEL) 2 GP FRANÇOIS FABER (2° étape) AMATEURS 1977
VAN DAMME Bart (BEL) 2 LA 22ème CHARLY GAUL A CYCLOSPORTIVE 2011
VAN DE BERGH Camiel (NED) 1 GP COMAT (cyclo-cross) JUNIORS 1996
VAN DE VELDE Thomas (BEL) 2 GP COMAT (cyclo-cross) JUNIORS 2012
VAN DE WALLE Jürgen (BEL) 1 GALA Tour de France CLM ELITES/U23 2005
VAN DEN ABEELE Peter (BEL) 1 GP Assurances PAUL DUNKEL (cyclo-cross) ELITES / U23 1996
3 GP Assurances PAUL DUNKEL (cyclo-cross) AM / PROS 1992
3 GP Assurances PAUL DUNKEL (cyclo-cross) AM / PROS 1994
VAN DEN ABEELE Sébastien (BEL) 3 GP OST-FENSTER ELITES / U23 1999
VAN DEN AKKER John (NED) 2 GP OST-FENSTER ELITES / U23 1998
VAN DEN BOSCH Tom (BEL) 2 GP de la Commune de CONTERN (cyclo-cross) ELITES / U23 2008
VAN DER BREGGEN Walter (NED) 3 Championnats du monde des Boulangers EP SPECIALE 2014
VAN DER HOEF Wiegert (NED) 3 GP FRANÇOIS FABER (2° étape) AMATEURS 1984
VAN DER LEIJ Noël (NED) 1 GP Sports ERIC PAULY (cyclo-cross) AM / PROS 1986
VAN DER MEER Casper (NED) 2 GP FRANÇOIS FABER (1° étape) AMATEURS 1993
2 GP FRANÇOIS FABER (Classement final) AMATEURS 1993
VAN DER POEL Adrie (NED) 2 GP FRANÇOIS FABER (3° étape B) AMATEURS 1983
2 GP Assurances PAUL DUNKEL (cyclo-cross) AM / PROS 1994
3 GP FRANÇOIS FABER (3° étape A) AMATEURS 1983
VAN DER POEL David (NED) 2 GP de la Commune de CONTERN (cyclo-cross) ELITES / U23 2014
VAN DER STEEN Toon (NED) 1 GP FRANÇOIS FABER (1° étape) AMATEURS 1984
3 GP FRANÇOIS FABER (3° étape) AMATEURS 1984
3 GP FRANÇOIS FABER (1° étape) AMATEURS 1985
VAN GEYT Luc (BEL) 3 GP FRANÇOIS FABER (5° étape) AMATEURS 1984
VAN HASSELT Harmen (NED) 2 GP COMAT (cyclo-cross) JUNIORS 1996
VAN HULLE Guy (LUX) 3 GP COMAT (cyclo-cross) VETERANS 1991
VAN LOENHOUT Willem (NED) 1 GP FRANÇOIS FABER (1° étape) AMATEURS 1992
VAN LOON Paul (BEL) 1 GP COMAT (cyclo-cross) JUNIORS 1995
VAN POPPEL Jean-Paul (NED) 1 1er GP ADIDAS AMATEURS 1982
3 GP de la Commune de CONTERN JUN / AMAT 1982
3 GP FRANÇOIS FABER AMATEURS 1982
VAN ROY Stijn (BEL) 3 GP OST-FENSTER ELITES 2012
VAN SLEEUWEN Twan (NED) 2 GP SCREEN-CENTER (cyclo-cross) AM / PROS 1982
VAN ZANTEN Herman (NED) 3 GP COMAT (cyclo-cross) JUNIORS 1996
VANACKER Marc (LUX) 2 Championnats de Luxembourg sur route ELITES 2003
2 GP FRANÇOIS FABER ELITES / U23 2003
3 GP Boucherie EISCHEN-MOOTZ (cyclo-cross) JUNIORS 1993
3 GP Nic. FRANTZ ELITES / U23 1997
3 Championnats de Luxembourg contre-la-montre ELITES 2003
VANCONINGSLOO Olivier (BEL) 3 GP FRANÇOIS FABER (Classement final) AMATEURS 1992
3 GP OST-FENSTER AMATEURS 1992
3 GP FRANÇOIS FABER (2° étape) AMATEURS 1994
VANDEN BRANDE Edith (BEL) 1 LA 20ème CHARLY GAUL A CYCLOSP DAMES 2009
VANDERMISSEN Walter 3 LA 7ème CHARLY GAUL CYCLOSPORTIVE 1996
VANDEVELDE Thomas (BEL) 3 GP COMAT (cyclo-cross) JUNIORS 2013
VANNOPPEN Tom (BEL) 3 GP OST-FENSTER (cyclo-cross) ELITES / U23 2001
VANTORNOUT Klaas (BEL) 1 GP de la Commune de CONTERN (cyclo-cross) ELITES / U23 2005
VANTOURENHOUT Dieter (BEL) 1 GP de la Commune de CONTERN (cyclo-cross) ELITES / U23 2008
1 GP de la Commune de CONTERN (cyclo-cross) ELITES / U23 2015
VANTOURENHOUT Michael (BEL) 2 GP de la Commune de CONTERN (cyclo-cross) ELITES / U23 2015
VANTOURENHOUT Michel (BEL) 1 GP COMAT (cyclo-cross) DEBUTANTS 2008
VAVRA Vladimir (CZE) 2 GP FRANÇOIS FABER (3° étape A) AMATEURS 1985
VERDONCK Rudy (BEL) 2 GP FRANÇOIS FABER ELITES / U23 1997
VERHEYEN Rudy 2 LA 7ème CHARLY GAUL CYCLOSPORTIVE 1996
VERHOEVEN Gerard (NED) 2 Championnats du monde des Boulangers EP SPECIALE 2006
VERHOEVEN Laura (NED) 1 LA 13ème CHARLY GAUL A CYCLOSP DAMES 2002
1 LA 15ème CHARLY GAUL A CYCLOSP DAMES 2004
3 LA 16ème CHARLY GAUL A CYCLOSP DAMES 2005
VERHOEVEN Nico (NED) 2 GP de la Commune de CONTERN JUN / AMAT 1982
2 GP FRANÇOIS FABER AMATEURS 1982
3 GP FRANÇOIS FABER (1° étape) AMATEURS 1983
3 GP FRANÇOIS FABER (prologue) AMATEURS 1983
VERMEY Marco (NED) 1 GP Nic. FRANTZ ELITES / U23 1997
VERSTRAETEN Jari (BEL) 1 LA 26ème CHARLY GAUL A CYCLOSPORTIVE 2015
2 LA 25ème CHARLY GAUL A CYCLOSPORTIVE 2014
VERVAET Eric (BEL) 2 GP DIPHA - Roeser (cyclo-cross) AM / PROS 1984
2 GP A.G.F. (cyclo-cross) AM / PROS 1988
3 GP ADIDAS (cyclo-cross) AM / PROS 1984
3 GP A.G.F. (cyclo-cross) AM / PROS 1990
VERVECKEN Erwin (BEL) 1 GP Assurances PAUL DUNKEL (cyclo-cross) AM / PROS 1994
1 GP FRANÇOIS FABER ELITES / U23 1997
2 GP OST-FENSTER (cyclo-cross) ELITES / U23 2001
3 GP de la Commune de STEINSEL (cyclo-cross) ELITES / U23 1998
VERVECKEN Jan (BEL) 2 GP FRANÇOIS FABER (2° étape) AMATEURS 1989
VESELY Daniel (CZE) 3 GP COMAT (cyclo-cross) JUNIORS 2008
VILLANCE Joseph (BEL) 3 Championnats du monde des Boulangers EP SPECIALE 2006
VILLIANCE Sophie (BEL) 3 Championnats du monde des Boulangers EP SPECIALE 2014
VILLIGER Johan (FRA) 1 LA 16ème CHARLY GAUL A CYCLOSPORTIVE 2005
VINCKEL Jérôme (FRA) 2 GP COMAT (cyclo-cross) JUNIORS 1999
VINK Menno (NED) 2 GP FRANÇOIS FABER (3° étape) AMATEURS 1989
VINOKOUROV Alexandre (KAS) 1 GALA Tour de France ELITES / U23 2003
VIOLA Michael (GER) 2 GP COMAT (cyclo-cross) DEBUTANTS 1986
VIRENQUE Richard (FRA) 1 GALA Tour de France ELITES / U23 1999
VIRVALEX Didier (FRA) 1 GP FRANÇOIS FABER (2° étape) AMATEURS 1991
VLIEGEM Patrick (NED) 2 GP COMAT (cyclo-cross) DEBUTANTS 2002
VOECKLER Thomas (FRA) 2 GALA Tour de France CRIT ELITES/U23 2004
2 GALA Tour de France ELIM ELITES/U23 2004
2 GALA Tour de France ELITES / U23 2011
VOILLAT Bernard (SUI) 1 GP FRANÇOIS FABER (2° étape) AMATEURS 1983
2 GP FRANÇOIS FABER (Classement final) AMATEURS 1983
VOLKNER Detlef (GER) 3 GP SCREEN-CENTER (cyclo-cross) AM / PROS 1980
VOLLMER Udo (GER) 1 GP COMAT (cyclo-cross) JUNIORS 1988
VOS Martijn (NED) 3 GP OST-FENSTER AMATEURS 1991
VOSS Marcus (GER) 2 GP FRANÇOIS FABER (4° étape) AMATEURS 1989
VOSS Markus (GER) 3 GP FRANÇOIS FABER (4° étape) AMATEURS 1990
VRACHTEN Arne (BEL) 3 GP COMAT (cyclo-cross) JUNIORS / MAS 2015
WACK Laurent (LUX) 1 GP COMAT (cyclo-cross) DEBUTANTS 1987
1 GP de la Commune de CONTERN JUNIORS 1989
1 GP de la FORTERESSE JUNIORS 1989
2 GP COMAT (cyclo-cross) JUNIORS 1989
WACK Romain (LUX) 1 Souvenir Antoine TRIACCA VETERANS 1986
1 GP de la Commune de CONTERN VETERANS 1989
3 LA 5ème CHARLY GAUL B CYCLOSPORTIVE 1994
WAERZEGGERS Glen (BEL) 2 GP FRANÇOIS FABER JUNIORS / U23 2013
WAGENAAR Mirthe (NED) 1 LA 25ème CHARLY GAUL A CYCLOSP DAMES 2014
WAGNER Jo (LUX) 3 GALA Tour de France BAMBI 1 2007
3 LA 18ème CHARLY GAUL BAMBI 1 2007
WAGNER Jordi (LUX) 1 GALA Tour de France BAMBI 1 2007
1 GP Supporterclub KIM KIRCHEN (cyclo-cross) BAMBI 1 2007
1 LA 18ème CHARLY GAUL BAMBI 1 2007
1 GALA Tour de France BAMBI 2 2008
2 GALA Tour de France BAMBI 3 2009
WAHLQVIST Lars (SWE) 1 GP FRANÇOIS FABER (Classement final) AMATEURS 1986
2 GP FRANÇOIS FABER (1° étape) AMATEURS 1986
2 GP FRANÇOIS FABER (2° étape) AMATEURS 1986
WARCKEN Serge (LUX) 3 GP Boulangerie BARTHOLMÉ CADETS 1994
WAUGH Joseph (GBR) 2 GP FRANÇOIS FABER AMATEURS 1979
3 Trophée William SCHEEREN AMATEURS 1979
WEBER Aly (LUX) 2 GP de la Commune de CONTERN JUNIORS 1989
2 GP de la FORTERESSE JUNIORS 1989
WEBER Guy (LUX) 3 LA 1ère CHARLY GAUL CYCLOSPORTIVE 1990
WEBER Luc (LUX) 2 GALA Tour de France BENJAMIN 1 2005
2 GP Supporterclub KIM KIRCHEN BENJAMIN 2 2006
WEBER Sascha (GER) 2 GP OST-Manufaktur ELITES 2013
3 GP COMAT (cyclo-cross) DEBUTANTS 2003
3 GP de la Commune de CONTERN (cyclo-cross) ELITES / U23 2014
WEIMERSKIRCH Pierre (LUX) 2 Championnats de Luxembourg sur route CADETS 2003
WEIS Heinz (GER) 2 GP SCREEN-CENTER (cyclo-cross) AM / PROS 1980
3 GP du Camping ROMANTIQUE (cyclo-cross) AM / PROS 1976
3 GP SCREEN-CENTER (cyclo-cross) AM / PROS 1981
3 GP ADIDAS (cyclo-cross) AM / PROS 1985
WEIS Luc (LUX) 2 GP COMAT (cyclo-cross) DEB / DAMES 2013
WELLENS Bart (BEL) 1 GP OST-FENSTER (cyclo-cross) ELITES / U23 2000
1 GP OST-FENSTER (cyclo-cross) ELITES / U23 2001
WELLENS Johan (BEL) 1 Trophée William SCHEEREN AMATEURS 1979
WERER Claude (LUX) 3 GP COMAT (cyclo-cross) JUNIORS 1986
WERMUTH Heinz (SUI) 3 Championnats du monde des Boulangers EP SPECIALE 2006
WERNER Nina (GER) 2 LA 19ème CHARLY GAUL B CYCLOSP DAMES 2008
2 LA 20ème CHARLY GAUL B CYCLOSP DAMES 2009
WESTERGAARD Kenth (DEN) 3 GP OST-FENSTER AMATEURS 1994
WEYLAND Christian (LUX) 2 LA 7ème CHARLY GAUL B CYCLOSPORTIVE 1996
WEYRICH Maxime (LUX) 3 GP FRANÇOIS FABER JUNIORS / U23 2014
WIDMER Florain (SUI) 1 Championnats du monde des Boulangers EP SPECIALE 2014
WIES Olivier (LUX) 1 Championnats de Luxembourg sur route MINIMES 2003
1 GP FRANÇOIS FABER DEBUTANTS 2007
WILHELM Michel (FRA) 1 GP Félix GIORGETTI (cyclo-cross) JUNIORS 1992
WILLEMS Daniel (BEL) 1 GP FRANÇOIS FABER (2° étape) AMATEURS 1977
2 GP FRANÇOIS FABER (1° étape) AMATEURS 1977
3 GP FRANÇOIS FABER (Classement final) AMATEURS 1977
WILLEMSENS David (BEL) 1 GP de la Commune de CONTERN (cyclo-cross) ELITES / U23 2006
WILLEMSENS Peter (BEL) 2 GP Assurances PAUL DUNKEL (cyclo-cross) ELITES / U23 1996
3 GP de la Commune de STEINSEL (cyclo-cross) ELITES / U23 1997
WILLIAMS Dylan (GBR) 1 GP OST-FENSTER AMATEURS 1990
1 GP OST-FENSTER AMATEURS 1991
WINKELER Raimonda (GER) 3 LA 23ème CHARLY GAUL A CYCLOSP DAMES 2012
WIRTGEN Luc (LUX) 1 LA 18ème CHARLY GAUL BENJAMIN 1 2007
2 GALA Tour de France BAMBI 2 2005
2 GP Supporterclub KIM KIRCHEN BAMBI 3 2006
2 GALA Tour de France BENJAMIN 2 2008
WIRTGEN Tom (LUX) 1 GALA Tour de France BENJAMIN 1 2005
1 GP Supporterclub KIM KIRCHEN BENJAMIN 2 2006
2 GALA Tour de France MINIMES 2007
2 GP Supporterclub KIM KIRCHEN (cyclo-cross) BENJAMIN 1 2007
2 GP FRANÇOIS FABER JUNIORS / U23 2014
WIRTH Daniel (LUX) 1 GP du Camping ROMANTIQUE (cyclo-cross) DEB / JUN 1981
1 Championnats de Luxembourg cyclo-cross DEB / JUN 1982
1 GP DIPHA - Roeser (cyclo-cross) AM / PROS 1983
WOLFSHOHL Rolf-Dieter (GER) 3 GP DIPHA - Roeser (cyclo-cross) AM / PROS 1984
WOLKOWIA Romain (BEL) 3 LA 22ème CHARLY GAUL B CYCLOSPORTIVE 2011
WOLLERHAUT Lucas (GER) 3 GP COMAT (cyclo-cross) DEB / DAMES 2009
WOLMERING Kenny (LUX) 2 GALA Tour de France BAMBI 3 2008
3 GALA Tour de France BENJAMIN 1 2009
WOLTER Claude (LUX) 2 Championnats de Luxembourg contre-la-montre U23 2004
WOLTER Michel (LUX) 2 GP Boulangerie BARTHOLMÉ CADETS 1994
WOLTER Thessy (LUX) 3 Championnats régionaux du Centre DAMES 1988
WURTH Benn (LUX) 2 Championnats de Luxembourg sur route U23 2004
3 Championnats de Luxembourg contre-la-montre U23 2004
3 LA 15ème CHARLY GAUL A CYCLOSPORTIVE 2004
3 GP OST-FENSTER ELITES 2011
YECHEZKEL Aviv (ISR) 1 GALA Tour de France ELITES / U23 2014
ZANGERLE Joel (LUX) 2 GP OST-FENSTER ELITES / U23 2007
ZANOLI Michel (NED) 1 GP FRANÇOIS FABER (4° étape) AMATEURS 1988
ZAUNZ Alex (LUX) 2 GP Supporterclub KIM KIRCHEN BAMBI 2 2006
3 GALA Tour de France BAMBI 3 2007
3 GP Supporterclub KIM KIRCHEN (cyclo-cross) BAMBI 3 2007
ZEIMES Fernand (LUX) 3 Championnats régionaux du Centre DEB / JUN 1983
ZEIMES Lucien (LUX) 1 GP SCREEN-CENTER (cyclo-cross) AM / PROS 1980
2 GP SCREEN-CENTER (cyclo-cross) AM / PROS 1979
2 GP du Camping ROMANTIQUE (cyclo-cross) AM / PROS 1981
2 Championnats de Luxembourg cyclo-cross AM / PROS 1982
3 GP SCREEN-CENTER (cyclo-cross) AM / PROS 1982
3 GP DIPHA - Roeser (cyclo-cross) AM / PROS 1983
ZEIMES Roger (LUX) 2 GP Peinture ROGER BRAUN DEBUTANTS 1979
ZEMKE Jens (GER) 1 GP FRANÇOIS FABER (3° étape) AMATEURS 1988
2 GP FRANÇOIS FABER (2° étape) AMATEURS 1990
ZERBINATO Adriano (ITA) 1 Championnats du monde des Boulangers EP SPECIALE 2014
3 Championnats du monde des Boulangers EP SPECIALE 2006
ZINNEN Rita (BEL) 2 LA 25ème CHARLY GAUL B CYCLOSP DAMES 2014
3 GP FRANÇOIS FABER DAMES 2007
ZMIEVSKOI Serguei (SOV) 3 GP FRANÇOIS FABER (1° étape) AMATEURS 1991
ZUIJDERWIJK Wilco (NED) 3 GP OST-FENSTER ELITES / U23 1997



More statistics: all the podiums per year
  the best riders at our races

Note: "This site contains links to other pages, on which content and presentation we don't have any influence. These refences are indicated merely for your information and and we can't be made reliable for any of the content of any of the places our links may take you to."
Contact: ACC Contern - c/o M. Alain Conter - 47, Op der Hobuch - L-5832 Fentange - acccontern@gmail.com